Windows 11: így szerezhető be a TPM 2.0
Sokakat teljesen hidegen hagy a Windows 11 operációs rendszer, de természetesen olyanok is akadnak, akik mindenképpen frissíteni szeretnének, ellenben beleütköznek az egyik legfrusztrálóbb akadályba, amely nem más, mint a TPM 2.0. A Windows 11 hivatalos rendszerkövetelményei szerint elengedhetetlen a firmware TPM vagy a Trusted Platform Module 2.0 (TPM) megléte. Nézzük, hogyan is lehet hozzájutni az utóbbihoz!
Először is fontos kiemelni, hogy a Microsoft által feltüntetett kikötések könnyen kikerülhetők, viszont, ha nem akartok biztonsági problémákba ütközni, a feltelepítés előtt érdemes teljesíteni azokat. Ezenfelül előfordulhat, hogy egyáltalán nincs szükségetek ilyesmire, vagy alapból nem helyezhető el a gépbe.
A vásárlás előtt a firmware TPM, illetve a TPM chip jelenlétét kell leellenőrizni. Előbbit a BIOS-ban lehet aktiválni, de ez a folyamat függ az alaplapgyártótól, szóval először mindenképpen nézzétek meg a kézikönyvet. Itt fontos szem előtt tartani, hogy az AMD „fTPM”, míg az Intel „PTT” néven hivatkozik rá.
A TPM chip jelenlétét leellenőrizhetitek a „tpm.msc” futtatásával. A Windows gomb + R megnyomása után írjátok be az említett parancsot és nyomjatok entert. Ezt követően megnyílik a „Megbízható platformmodul (TPM) kezelése a helyi számítógépen” ablak, amelyben a „TPM használatra kész" vagy a „Nem található kompatibilis TPM” üzenet fogad majd benneteket.
Ha egyik módszerrel sem leltetek rá a TPM-re - és továbbra sem tartjátok jó ötletnek kikerülni a Microsoft által feltüntetett rendszerkövetelményeket -, akkor vásárolnotok kell egy TPM 2.0-t. Természetesen nem csaphattok le az elsőre, amivel találkoztok. Először is ellenőrizzétek le, hogy az alaplapon van-e a chipnek fenntartott hely, illetve, ha igen, akkor az hány tűs. Ezek mind gyártótól függenek, így ismét az eszköz kézikönyvére lesz szükségetek.
Amennyiben valamiben nem vagytok biztosak, akkor ajánlott először fórumokon segítséget kérni a felesleges pénzikidobás elkerülése érdekében.
UI.:És így jutottunk el a TPM modultól a kenyérig...hát lehet nem vagyok normális,de eléggé szar a helyzet.
Köszöntem a figyelmet!
(Lásd CPU támogatási lista Intel és AMD oldalon)
Ha nincs akkor kell venni az alaplapra modult. Feltéve ha van csatlakozó rajta.
Kíváncsi vagyok milyen kezdeti problémák vannak.
Nekem szerencsére L3 cache problémán kívűl nem volt.
Spoiler!
Most Windows 11-en a sor és mégsem olyan rossz egy operációs rendszer ahogyan sokan állították. Kell egy kis idő,de már eleji gondokat már foltozgatták.
Ezekkel a sz@rokkal is csak megkerülni lehet... elhitetni a rendszerrel.
nekem az alaplaphoz is max TPM 1.2-t lehet venni szal mind1 is, W11 így is fent van xD
csak egy PowerShell script kell telepítéskor, semmi más.
Másként is meg lehet kerülni úgyis ha valaki meg akarja...
Csak ezen voltam kihalva, hogy qlaplapon van, meg modult venni 😂
Ezt meg lehet kerülni úgy, hogyha van egy külső chip, de alap járaton azért volt CPU követelmény megadva Win11-hez, mert azokban már van erre szolgáló modul.
Ha nem olyan procid van, akkor be lehet csapni a Windowst természetesen, sok féle képp
A másik mindig kíváncsi vagyok milyen kezdeti problémák vannak. Az intel részről nem volt L3 cache probléma csak amd-nél. Ezt később orvosolták is.
A fájlkezelő problémára is lett bugfix.
A rendszer gördülékenymentes és örülök ennek a rendszernek. Jól ki is használja a hardver adottságát.
Mostanira viszont nem tervezem felrakni, elég gyors az 10-vel is.
De igazábol 10 el nem is vesztes semmit, pl a 11 nem tudja mind2 monitoron lévő tálcára kirakni az időt de az ikonokot meg igen ami fölöttébb bosszant
Természetesen erre is van megoldás, de a classicshell-t sohasem szerettem allstartisback meg nem ingyenes.
(Lásd CPU támogatási lista Intel és AMD oldalon)
Lapokon is előfordulhat csatlakozási felület külső modul számára ha a CPU-ban nincs benne.
És az sem biztos, hogy pont találsz kompatibilis változatot.