Így állítsd össze az első PC-det!
Bevezető
Sokan kevésnek érzik magukat, vagy egyszerűen csak félnek a kudarctól, ha egy gép összerakásáról van szó, de valójában egyáltalán nem nagy ördöngösség, amennyiben odafigyelünk a részletekre, és nyugodtan, óvatoson vágunk neki a feladatnak. A chiphiány, a bányászok és a koronavírus okozta korlátozások is negatív hatással voltak az árakra, ezért saját konfigurációtok összerakásával egy kicsivel több pénzt tudtok majd alkatrészekre költeni.
A részletek előtt szeretném kiemelni, hogy ez a cikk egyszerű szövegkörnyezetben, kezdők számára íródott, de a tapasztaltabb felhasználók számára is tartogathat néhány hasznos dolgot. Ebben a cikkben a legalapvetőbb alkatrészek kiválasztásáról, illetve összeszereléséről lesz szó, és nem fog kitérni a különböző perifériákra.
Amennyiben az alkatrészek összeválogatását másra bíztátok, és csak fizikailag szeretnétek foglalkozni vele, ugorjatok az „Összeszerelés előkészületei és hasznos tudnivalók” című bekezdéshez!
Mi lesz a PC funkciója?
Ahhoz, hogy elkezdjük az összeszerelést, értelemszerűen az alkatrészek és a megfelelő szerszámok megléte szükséges. Egy gép csak pár fő komponensből tevődik össze, de számos bővítési lehetőséget és egyéb extrákat is használhatunk, hogy minél egyedibbé tegyük azt.
Az alkatrészek megvásárlása előtt fontos eldönteni, hogy milyen szerepe lesz a számítógépnek. Egyáltalán nem mindegy, hogy gamer, irodai, munkaállomásokba szánt, vagy nagyszüleink netezős gépéről van szó. A PC funkciójának pontos beazonosításával rengeteget spórolhatunk, mivel ha csak filmezni és internetezni szeretnétek, akkor nincs szükség nagy tárhelyre, illetve különálló videokártyára sem.
A CPU márkájának kiválasztása
Miután eldöntöttétek, milyen célt szolgál majd a PC, egy fontos döntést kell meghoznotok, amely minden fő komponensre kihatással lesz. A CPU márkájáról van szó, amelynél régebben fontos volt figyelembe venni néhány dolgot, de az utóbbi évek során az Intel és az AMD remek választás lett bármilyen munkafolyamatról is legyen szó, így teljesen rajtatok áll, hogy éppen melyik felé húz legjobban a szívetek.
Kompatibilitás
Máris elérkeztünk az egyik legfontosabb részhez, amely a kiválasztott alkatrészek kompatibilitása. A CPU márkáját követően magát a processzort kell kiválasztanotok, figyelembe véve azt, hogy milyen munkafolyamatokhoz szánjátok. Aztán következhet az alaplap, a memória, a tápegység, a videokártya, a tárhely, illetve a különböző extra kiegészítők.
A konfiguráció összeállításában nagyban segíthetnek a különböző, direkt erre a feladatra megtervezett internetes oldalak is, amelyeknél általában egy alkatrész kiválasztása után már csak a kompatibilis alkatrészeket fogja felajánlani a továbbiakban. Például a PCPartPicker egy remek oldal erre a célra.
A kiszemelt processzor leírásánál keressétek meg a foglalat (slot / socket) megnevezését. Például AMD esetében AM3 vagy AM4, Intelnél pedig LGA 1151, LGA 2066 vagy LGA 1200 stb. Ennek tudatában már az alaplap kiválasztása is könnyű lesz, de az alaplapgyártók oldalán a támogatott processzorok teljes listáját is megtalálhatjátok, ha esetleg kételkednétek a döntésetekben. Néhány régebbi alaplapnál a BIOS frissítésére is szükség lehet, erre érdemes odafigyelni.
A memória kiválasztása előtt nézzétek meg, milyen sebességet támogat a processzorotok, illetve az alaplap. Egy nagyobb kapacitású modul helyett erősen ajánlott kettő vásárlása (például 16 GB helyett 2 x 8 GB), így hiba esetén a fennmaradó modullal is működőképes marad a gépetek. Sok esetben ezeket párban árulják, de ha mégsem, akkor elengedhetetlen, hogy azonos sebességűt vegyetek, bár igazából erősen ajánlott két teljesen egyforma beszerzése a zökkenőmentes működéshez.
Figyeljetek oda, hogy az alaplap DDR3, DDR4 vagy esetleg DDR5 modulokat támogat (bár a jelenlegi piacon főként DDR4-gyel fogtok találkozni), mivel ezek több szempontból is különböznek, például fizikailag sem illeszthető egyik a másik helyére.
A videokártya kiválasztása esetén szerencsére nehezen lehet hibát véteni, viszont fontos utánajárni, hogy az adott termék teljesíteni tudja-e az elvárásotokat. Ezenfelül pedig rendelkeznie kell a monitorotokhoz szükséges kimenettel, ellenkező esetben átalakítóra is szükségetek lesz, amely valamelyest ront a minőségen is. Egy gyengébb processzor mellé nem érdemes felső kategóriás kártyát választani, mivel az nem tudja kihajtani belőle a maximális teljesítményt.
Gépház
A gépház kiválasztása talán a legkönnyebb feladat, hiszen a két legfontosabb dolog - a dizájnon és az RGB világításon kívül persze -, hogy az alaplapunkhoz (keressétek az alaplapszabvány megjelölését, például ATX) és videokártyánkhoz megfelelő méretűt válasszunk, illetve elegendő hellyel rendelkezzen a tárhelyeknek, lemezmeghajtónak.
Tárhelyek / lemezmeghajtók
Egyáltalán nem szükséges, de mindenképpen ajánlott egy SSD vásárlása az operációs rendszernek. Ezenfelül pedig rajtatok áll, hogy éppen mennyi szabad helyet akartok, valamint, hogy szükségetek lesz-e lemezmeghajtóra.
Megfelelő tápegység kiválasztása
A megrendelésünk leadása előtt hátravan még egy fontos alkatrész, ez pedig a tápegység. Először az eddigi alkatrészek hivatalos oldalán nézzétek meg az adott termék TDP-jét. Ezeket összeadva körülbelül megtudhatjátok, mennyit fog fogyasztani a gépetek, vagyis a tápegységnek minimum ennyit bírnia kell, de a későbbi problémák elkerülése érdekében érdemes 600-750 W körül gondolkodni. A PSU minősítését is fontos szem előtt tartani, például egy 80+ bronzos már a legtöbb felhasználó igényét bőven kielégíti. Ez az az alkatrész, amelyen egyáltalán nem éri meg spórolni, szóval egy gamer géphez érdemes a legjobbak közül válogatni, hiszen egy rossz PSU akár a teljes gépet is tönkrevághatja.
Összeszerelés előkészületei és hasznos tudnivalók
1.) Mágneses keresztes csavarhúzó előkészítése, amely általában elegendő a teljes gép összeállításához.
2.) Operációs rendszer telepítéséhez szükséges DVD / pendrive beszerzése, hiszen e nélkül nem sokra mentek az összeállított géppel.
3.) Az alkatrészeket óvatosan csomagoljátok ki, mert az áramkörök sérülékenyek, és a különböző forrasztások akár a kezeteket is megkarcolhatják.
4.) Ajánlott áttanulmányozni a dobozokban található utasításokat / nyelvtudás hiányában magyar leírások keresése.
5.) Az alkatrészek többségénél kattanó hang jelzi a pontos beillesztést. A legtöbb esetben minden csak egy bizonyos helyre helyezhető, szóval sose erőltessetek semmit, nézzétek meg, biztosan jó helyen próbálkoztok-e.
6.) A kábelrengeteg elrendezése rajtatok áll, mindig figyeljetek oda arra, hogy semmi se akadályozza a ventilátorok forgását és a légmozgást.
i/O hátlap behelyezése a gépházba
Az alaplap kicsomagolását követően találkozni fogtok egy fémlemezzel, amelyet a gépház hátuljára kell bepattintanotok. Ezt direkt az adott alaplaphoz alakították ki, így muszáj a dobozban fellelt darabot használnotok. Néhány modern alaplap esetében megeshet, hogy nem lesz szükség erre a lépésre.
HDD, SSD, lemezmeghajtó elhelyezése a gépházban
Amennyiben a gépház kialakítása lehetővé teszi, a fő alkatrészek előtt érdemes a megvásárolt tárhelyeket és a lemezmeghajtót becsavarozni, így valamennyivel könnyebb lesz a kábelrendezés. A legtöbb modern gépház csak néhány ilyen alkatrész behelyezését teszi lehetővé, és általában nem akadályozzák például a videokártyát, melynek hossza jelentősen megnőtt az utóbbi évek folyamán.
Az SSD-t nem minden esetben kell a gépházhoz rögzítenetek, például egy M.2 SSD-hez a PCIe foglalatnál találhatjátok meg a helyét. Vízszintesen fog elhelyezkedni, a végét pedig egy kis csavarral kell majd rögzíteni.
Processzor behelyezése az alaplapba és a hűtő ráhelyezése
A processzor a legfontosabb és egyben a legérzékenyebb komponensek egyike, de ha óvatosan bánunk vele, akkor a későbbiekben ezzel lesz a legkevesebb gondunk.
Az alábbi lépéseket követve saját magatok is elvégezhetitek a feladatot:
1.) Az alaplapon található foglalatnál a kar óvatos felhúzásával felnyílik a processzor leszorításához szükséges rész. Távolítsátok el a műanyag védőt!
2.) Óvatosan vegyétek ki a CPU-t a csomagolásból!
3.) A CPU-t kizárólag egy módon tudjátok a foglalatba tenni, ellenkező esetben komoly sérülés keletkezhet valamelyik komponensen.
4.) A PGA (pin grid array) tokozásnál a tűk a processzoron helyezkednek el, amelyek aztán a foglalaton található lyukakba illeszkednek bele. Az LGA (land grid array) esetében pedig a CPU-ra érintkezők kerültek, miközben a tűk az alaplapi foglalaton találhatók meg. Az LGA megoldást általában az Intel használja, de az AMD szintén alkalmazza. Figyelmesen áttanulmányozva a foglalatot és a CPU-t, mindkettőn látni fogtok valamilyen jelzést (hiányzó tűk, kis nyilak), amely megmutatja, hogyan tudjátok a helyére illeszteni a CPU-t a megfelelő pozícióban.
5.) Miután biztosak vagytok abban, hogy hibátlanul az aljzatban van a CPU, szép lassan visszahajthatjátok a szorítót, folyamatosan figyelve, hogy a folyamat közben kimozdul-e a helyéről. Néhány foglalatnál a kart egy picivel erőteljesebb mozdulattal tudjátok a helyére kattintani, de semmiképpen se erőltessétek, inkább nézzétek át többször, ha úgy érzitek, nem mozdul megfelelően. A korábban említett PGA processzornál a legfontosabb az óvatosság, mivel a processzoron könnyen elhajolhatnak a tűk. Győződjetek meg arról, hogy biztosan minden tű a helyén van-e. Szerencsére az elhajolt tűket javítani is lehet, de ha ilyennel találkoztok, mindenképpen bízzátok szakemberre.
6.) A CPU a helyére került, szóval jöhet a hűtő. A gyári hűtő kezdetben elég lesz, de érdemes lecserélni, ha nagyon melegedne a gép, vagy komolyabb munkafolyamatra szánjátok. KIZÁRÓLAG HŰTŐPASZTA HASZNÁLATÁVAL HELYEZHETŐ EL A HŰTŐBORDA, ellenkező esetben komoly túlhevülés következhet be, amely a processzort is tönkreteszi. A csomagolásban található hűtőn a paszta is rajta van, amely általában elegendő, de egy kis extra sosem árt, csak vigyázzatok, hogy ne kenődjőn szét. A hűtő a legtöbb esetben négy lyukon keresztül, vagy az előre felszerelt tartóra rögzül. Az ehhez szükséges képes utasítást megtaláljátok a dobozban található papírok között.
7.) Végül a hűtőnek áramra is szüksége lesz, ehhez a csatlakozóját az alaplapon található „CPU_Fan” megjelöléssel ellátott aljzatba kell bedugni. Ne felejtsétek el, hogy ezt szinte minden esetben csak egyetlen egy módon tudjátok megtenni.
RAM modulok bekattintása
A memóriamoduloknak általában 2 vagy 4 aljzat található az alaplapokon. Ha megfogadtátok a korábbi tanácsot, akkor most kettő egyforma modult tartotok a kezetekben. A RAM-okat csak egy módon helyezhetitek bele, ezt a RAM-on található mélyedés, illetve a foglalaton belül található pici tömör rész segít beazonosítani. A foglalatok két oldalán (néhány esetben csak az egyiken) a kis karocskák lenyomása után, a modul két oldalára történő erőkifejtéssel nyomhatjátok a helyére a memóriát. A karocskák visszakattanásáról fogjátok tudni, hogy a RAM megfelelően illeszkedik a foglalatba.
A gépház csatlakozói
A gépházon található gomboknak, LED-eknek, illetve USB vagy hangkimenetnek fenttartott kábeleket is az alaplapba kell csatlakoztatnotok. Ezeket a gyárilag előkészített kábeleket általában mind az alaplap alján tudjátok a helyére illeszteni. Az alaplap rögzítése előtt ajánlott a tápegység és legalább a LED-ek és kapcsolók áramellátásáért felelős kábelek csatlakoztatása, mivel így sokkal egyszerűbb. Általában kétfajta megoldással találkozhattok: mindegyiket egyesével kell a megfelelő tűre rádugni, vagy a kábeleket egy csatlakozóvá alakították, ezzel megkönnyítve a folyamatot. Az alaplap utasításai között megtalálhatjátok a kábelek pontos helyét.
Tápegység beszerelése
Számos gépházat előre beszerelt PSU-val értékesítenek, de ha mégsem, akkor nagyon egyszerű módon, mindössze 4 csavarral már a helyére is illeszthetitek. A PSU-t mindenképpen áramtalanítsátok a hátoldalán található kapcsolóval.
Alaplap elhelyezése a gépházban
Először ajánlott az ATX főcsatlakozót beilleszteni (a tápegység legszélesebb kábele), mivel a rögzített alaplapban könnyen kárt tehettek egy erőteljesebb mozdulattal. Behelyezésnél ügyeljetek arra, hogy minden csavarnak fenntartott lyuk a helyére kerüljön, és ne legyen távtartó olyan helyen, ahol az alaplapot megsértheti. A csavarokat ne túl erősen húzzátok meg, mert könnyen megszakadhat valamelyik áramkör.
Videokártya behelyezése az alaplapba
A PCIe, azaz PCI Express aljzatba tudjátok a VGA-t beletenni. Általában egy kattanás jelzi, amikor pontosan a helyére került. Ezt követően a gépház falához szintén hozzá kell majd csavaroznotok.
Tápegység kábeleinek csatlakoztatása minden alkatrészhez (HDD, SSD, PCIe, CPU, ATX)
Elérkeztünk az alkatrészek áramellátásához. A tápegységen az alábbi csatlakozók találhatók:
1.) ATX (a 20 vagy 24-tűs főcsatlakozó)
2.) EPS / CPU (4 vagy 8-tűs csatlakozó a CPU-hoz)
3.) PCI-E (6 vagy 8-tűs csatlakozó a grafikus kártyához)
4.) Molex - régebbi tárhelyek és lemezmeghajtóknál használatos, egy ideje már leváltotta a SATA
5.) SATA - a modern tárhelyekhez és lemezmeghajtókhoz
A tápegységen található kábelek elég egyértelműek, hiszen szinte mindegyiknél látszik, hogy pontosan hová illeszkednek. Kivételt képez a CPU és a videokártya áramellátása, amely a tapasztalatlan szemnek elég egyformának tűnhet. Szerencsére a gyártók a kábeleken feltüntetik, hogy a CPU-ról vagy PCI-E-ről van-e szó. Az ilyen kábeleknél négyzet és lekerekített sarkú, négyzet alakú formák mutatják meg az elhelyezés pontos irányát és helyzetét.
Adatkábelek
Az alaplap mellé adatkábelek is tartoznak a tárhelyeknek és lemezmeghajtóknak. A SATA portokat az L alakú formáról lehet a legkönnyebben beazonosítani, amely a beillesztésnél is segítségetekre lesz.
Utolsó ellenőrzések
A gép elkészült, de mielőtt elindítanátok, nézzétek át, hogy a kábelek akadályozzák-e a ventilátorok forgását, illetve, hogy minden csatlakozó és alkatrész a helyén van-e.
Ha úgy érzitek, minden rendben, akkor az egér, billentyűzet és monitor rákötése után visszakapcsolhatjátok a tápegységet, és végre elindíthatjátok a gépet, amely valószínűleg az operációs rendszer hiányára fogja felhívni a figyelmeteket. Igen, sajnos még mindig nem készültünk el teljesen.
BIOS (boot order, hőfokok leellenőrzése, feszültségek)
Első indításkor érdemes azonnal belépni a BIOS-ba, amelyet alaplaptól függően például a Del, F1, F2 gombok egyikének lenyomásával tudtok megtenni. Sokan megijednek ettől a résztől, de igazából nem tudtok túl nagy problémát okozni, illetve az alapértelmezett beállítások is visszaállíthatók, ha balul sülne el valami.
A BIOS-ban nem árt rákukkantani az érzékelőkre, amelyek megmutatják a hőfokokat. A CPU-nál általában 40 °C alatti hőmérsékletet kell látnotok. Jóval magasabb hőfok esetén rosszul, kevés pasztával helyeztétek rá a hűtőbordát a CPU-ra, és ajánlott azonnal lekapcsolni a gépet, majd megismételni a folyamatot.
A feszültség értékeket szintén nem árt leellenőrizni, ez megmutatja, hogy a tápegység megfelelően üzemel-e. A 3, 3V, 5V és 12V értékek állását kell megnézni. A gyártó pontosan feltüntette ezek minimális és maximális értékeit, azzal kell összehasonlítanotok.
Ha minden rendben van, a BOOT menüpontban válasszátok ki a telepítésre használni kívánt, elsődleges lemezmeghajtót vagy pendrive-ot, és kezdődhet az operációs rendszer telepítése.
Operációs rendszer telepítése
A modern operációs rendszereket nagyon egyszerű feltelepíteni. A telepítés folyamata során pontosan látni fogjátok, mit kell tenni, és ezeket követve nehezen tudtok hibát véteni. Amikor telepítésnél a partíció kiválasztását kéri, válasszátok ki az SSD-t vagy a HDD-t. Egy nagyobb HDD-nél mindenképpen 2 partíció készítése ajánlott, mivel a rendszernek érdemes egy különálló helyen lennie az adatvesztés elkerülése érdekében. A formázást követően léphettek tovább, és ezt követően a gép mindent automatikusan előkészít a számotokra. Később néhány opció is felbukkanhat, melyeknél teljesen rajtatok áll, hogy mit szeretnétek engedélyezni / feltelepíteni.
Fontos illesztőprogramok, amelyek nem települnek fel az operációs rendszerrel
Miután feltelepült a rendszer, minden készen áll a használatra. A Windows szinte minden fontosabb programot automatikusan felrak, amire kezdetben szükségetek lesz, de más operációs rendszer megkövetelheti azok saját kezű telepítését. Mindkét esetben kivételt képez néhány elengedhetetlen program vagy driver, mint például a grafikus kártya illesztőprogramja. Szóval, ha valamely program vagy játék nem indul el megfelelően, valószínűleg hiányzik egy elengedhetetlen illesztőprogram.
A gép elkészült és használatra kész
Ha kitartóan eljutottatok idáig, gratulálok, elkészítettétek a saját, egyedi PC-teket. Várjunk csak, lehetséges, hogy néhányan problémába ütköztetek, és nem tudjátok, mi lehet a gond? Semmi probléma, íme néhány, az első indulásnál felmerülő lehetséges probléma.
Ha a gép...
1.) indulásnál sípol: számoljátok meg, hány alkalommal történik ez. Ezt beep code-nak hívják, és ha minden rendben van, egyet rövid pittyenést fogtok hallani. Ellenkező esetben az alaplap utasításánál megtalálhatjátok, melyik mit jelent, ezzel beazonosíthatjátok a probléma forrását.
2.) egyáltalán nem indul: valami nem stimmelt az áramellátással. Nézzétek meg, hogy minden a helyén van-e, illetve visszakapcsoltátok-e a tápegységet, valamint áram alá helyeztétek-e.
3.) működik, de semmilyen képet nem ad: a videokártya áramellátásával vagy elhelyezésével van gond, esetleg a CPU melletti csatlakozó hiányzik. Továbbá megeshet, hogy a videokártya helyett az alaplapi foglalatot használjátok, miközben a processzorotok nem rendelkezik beépített grafikus egységgel.
Mert tudjuk mindenkinek van egy ismerőse aki segít megépíteni, vagy inkább beírja a youtube-ra hogy "How to build pc"?
Persze értem én volt egy szándék, na meg azért a kompensek bemutatásánál lehetett volna pár példa melyik az ajánlott/megbízható típus.
De hol húzod meg a határt? Van aki szerint pl alaplapnál az Asus szar, és a gigabyte a király, vga-nál meg fordítva. És ennek ellenkezője is akad. Van aki asrockra esküszik, és biztos MSI-t kedvelők is vannak szép számmal.
Akármit is javasol konkrétumot a cikkíró, biztos lett volna olyan észrevétel, hogy az apám unokaöccsének az unokabátyjának a régi szobatársánál az szar alkatrész volt.
Igazából lapnál meg minden gyártónak meg kell nézni a szériáit, mert gyártanak olcsó spórolósat, és jól kivitelezettet is.
A javasolták alapján ezért teszem szóvá...
Jó kondenzátorok, 10 év garancia, aktív PFC es magas minősítés (80+ Gold) nélkül nem érdemes egy táp arra, hogy ránézzünk (amúgy bronze és gold között 3-5 ezer forint a különbség... akkor miért venne valaki bronze-ot)
De ha fuji gyártana, biztos vennék a prémium tápjaikból...
Elég jók.
Legutóbb egy 250W (max. 280W) SFF 90+ táppal szerelt gépet újítottam fel. A tápegység nem, hogy egyben volt ennyi idő után, szinte újként működött. De... . Amit sokan elfelejtenek az az, hogy a megjelölt hatékonyság csak bizonyos terhelés felett érvényesül, nem folyamatosan.
Jaj ne, ezt a Fuji x prémium dolgot már a korábbi topikban is fájt olvasni, az a baj hogy akkor komolyan gondolták, pedig amúgy marha jó vicc lett volna 😆
Egyébként ja, meg kell nézni a belét, ha az tényleg jó akkor az mellé már társul a 10 év gari, magas minősítés (ami mérések alapján is fedi a valóságot, nem csak rá van aggatva) stb. . Annyival még ki lehet egészíteni, hogy kellő mennyiségű headroom-al kell minőségi tápot nézni mert a minősítéseket ideális esetben 50%-os méréseket jelentenek. Szóval nem szabad centizni vele, de túlzásokba sem szabad esni mert az már szimplán pénzkidobás, egy 200/300W-os headroom az ajánlott.
Sajnos minden terméknél fenáll a lehetőség hogy meghibásodik és ez nem márkafűggő.
Lehet rog strix termék is, azokat is láttam már tönkre menni, és pont erre való a garancia.
Én megmondom ősszintén a jelenlegi életem első Gigabyte lapja, és volt már MSI/Asus/Asrock is.
Sose voltam egyik márkának se a fanatíkusa se, mindegyik elátja a feladatát.
Egyetlen alaplap típussal volt csak gondom a Brand gépeknél valahogy undorító a szerelhetőség/bővíthetőség. 😆
A többség ár/érték-et néz és csókolom, persze van az a kategória ahol ez már nem igazán nézőpont, csak a teljesítmény stb. Az előbbi high-end-ben már nem is igazán játszik.
Táp ügyileg pedig megint nincs sok értelme a márkahűségnek mert van kb. 3-4 beszállító akiknek az elemeiből felépül xy brand tápegysége. Ha minőségi tápot akar az ember akkor meg kell nézni a belét elsőnek, na meg hogy hány év garival kínálják, bár ahol a bél jó ott alaphangon 10/12 év gari jár mellé. Magára a +80-as minősítésre nem érdemes alapozni, legalábbis én csak az alapján biztosan nem vennék tápot. Értelmes, átfogó tesztek alapján érdemes vásárolni, legyen az bármi.
De a második hetet már a garancia nem foglalja magába... 😆
Űrgolyhók rulz... 😆
- memóriaméretre mit írna az ember? 8GB alap netes gépbe is, 16GB átlag játékra, 32GB ha 2-4 évnél messzebb gondolkozol?
- háttértár egyértelműen SSD, és alaplapfüggő hogy NVMe vagy SATA. Nem tudom ezen felül mi az ami itt még "hasznos" lehet. A méret az meg pénztárcafüggő...
- VGA esetén már érdekesebb lenne, hogy pl FHD-ra mi a "javasolt" kártya 30 illetve 60 FPS-re de ez meg ugye erősen játékfüggő is
Ha van időd kedved, energiát a javaslataidat elolvasnám.
Nem az az olvasó fog ágálni az ajánlott alkatrész márkája ellen aki ült a metrón valaki mellett aki látott már olyat aki hallotta hogy létezik a PC.
Hanem aki "hozzáértő" és veszi a fáradtságot és leírja az észrevételét.
Igen, legyen megemlítve pár alkatrész, de hogyan említed meg, hogy ne kössön bele a fél "hozzáértő" olvasótábor? Csak a CPU-nál a fele társaságot magara uszítod ha azt mondod Intel...ugyanez a helyzet a VGA terén.
Igen, lehetett volna egy "alsó-közép-középfelső-csillagos ég" kategóriában ajánlani komplett gépeket és kész, majd viselni a következményeket és/vagy letiltani a hozzászólásokat, mert hogy cunamit kap a cikkíró a nyakába az is biztos. Miért azt az alkatrészt ajánlotta mikor az szar márka, van olcsóbb, jobb, szebb, szagosabb, színesebb, rbgsebb...
Ebben egyetértünk.
Igen, így lassabban kerül ki, de ezek nem is olyan idő kritikusak, mint egy wow patch "hír" ahol
Szeri van xoki ༼ つ ◕_◕ ༽つ
Semmi sértő nem volt benne (szerintem).
A WoW-os cikket hagyjuk.
De mások is írtak ide kemény hangvételű kritikát, ami akár "sértő is lehet", azok miért nem lettek törölve?
3 évvel ezelőttről is tudnék berakni szabályzatot sértő kommentet, amik még mindig olvashatóak.
Miért van engedélyezve a kommentelés egyáltalán?
Ön tudja jól ki vagyok, hol lakom, mi az elérhetőségem. Keressen fel, írjon nekem bátran. Július 16. után akár ráérek személyesen is.
Maradok Tisztelettel...
Sokkal inkább érzem azt, hogy jelenleg te játszod a sértődöttet amiért elmondtam a véleményemet az oldallal kapcsolatosan, de mint korábban is mondtam te dolgod.
A cikkidőzítést illetően meg nem én vagyok az első aki ezt szóvá teszi, régóta fennálló probléma. Nem értem ehhez miért kellene elbeszélgetnünk egy csésze kávé mellett.
Vagy ha tetszik, futurerequirements.
Nagyon egyetértek az előttem és majd utánam szólókkal (ha lesz még ilyen).
Ahányszor hadba kerülnek az itt hozzászólók az alá nem támasztott, érvek nélkül fröcsögő, korhatáros, nyomdafestéket nem tűrő kommenteket irkáló réteggel...
Rengeteg dolog van ami totál szembe megy a szabályzattal, aztán ki van törölve, hogy nyehh, jó ez így, nem történt meg. Aztán picit ejnyebenyézünk olyanoknál, akiket nem tudunk fedni semmivel. Vagy nem akarunk.
Kemény idő lehet most adminnak lenni.
A törölt kommentek engem is sokszor lázba hoztak, de nem admin törlési szinten, hanem a user saját törlési lehetősége miatt. Én úgy vélem, hogy ha valaki leírt valamit, mint saját vélemény, akkor azért álljon is ki, vagy lássa be a hibáját. Lehetőséget adni arra, hogy valaki napokkal később töröljön kommenteket ugyan passzol a mai világba, de semmiképpen nem a tematikus diskurzusokba. Egy beszélgetésnek van kezdete és vége. Ha valaki kitöröl minden kezdő kommentet, az gyakorlatilag megsemmisíti a beszélgetést és emellett hitelteleníti önmagát úgy, hogy mégis marad egy váz a történésekről.
Azzal maximálisan tisztában vagyok, hogy az oldal motorja nagyon sok lehetőséget nem enged meg, és ezen a ponton le a kalappal MoonW előtt, hogy egyedül felépített és tart karban egy ilyen felületet és adatbázist, amit tovább is akar fejleszteni. Minden egyes újítás, amit kapunk hosszú órák / napok / hetek munkája, mivel az oldal a saját rutinja és adatbázisa alapján fut.
De amúgy teljesen egyetértek! Pláne a mondandód első felével.
Hol van Ongbak! 😃
A Chieftec Smart "ULtimate Tápról nem is beszélvel, de még valami rémlik az ős időkből hogy volt valami agymenés hogy azért nincs sok fps nincs új monitor. 😆
RGB RAM szett: +20%-kal több memória
RGB VGA hűtő: +15%-kal több hash rate
RGB egér és billentyűzet: +10-kal több fps
RGB gépház: +5%-kal több teljesítmény minden alkatrészhez
Ez lemaradt a cikkből!
Az első értelmes kommentet egy 1-es szintű tagtól kell olvasnom? Hát ezt sem gondoltam volna! Emelem kalapom!
Verge PTSD-m lett....
Aki új és ez alapján akar gépet építeni, csak egy tanácsom van. NE, FELEJTSD EL! Inkább nézz egy random youtube videót, többre mész.
Ez gyakorlottabb felhasználóknak egy használható alap lenne, de a gyakorlottabb felhasználó ezeket már bőven tudja. Aki még nem épített egy-két gépet ne ez alapján álljon neki. Nyilván nem rossz szándékból, de van benne egy-két dolog amivel igazából komoly galibába lehet keverni egy kezdő legózót. A mai hardver árak mellett ennél körültekintőbben kellene user guide-ot írni, mert úgy látom a cikk szerzője sem túl gyakorlott user. (Igazából nem tudom hogy máshonnan átvett cikk, vagy saját szerzemény, de ez most kifejezetten gyenge alapokon álló guide lett.)
Szerk: No offense Xoki! Első körben azt hittem az az új kolléga az elkövető, elolvasás után néztem rá, hogy WTF. Messze a te írásaiddal szokott lenni e legkevesebb problémám.
Szerk2: Most látom, hogy xCube ellőtte előttem a Verge-et. De már így hagyom. 😃
Egyébként Spoiler!
Mondjuk ennél még az én anarchista szakbarbárkodásom is igényesebb.
Nem értem, hogy miért nem mész bele gyorsan leírható de lényeges témákba.
A RAM kiválasztása egy katasztrófa például. Elég lett volna megemlítened, hogy a mai elterjedt modern rendszerek többcsatornás memóriarendszert használnak, ennek megfelelően kettő vagy négy modul kell hozzájuk az optimális működéshez, és a RAM gyártók ennek megfelelő csomagokat értékesítenek passzoló RAM -okkal. Ehelyett azt írni, hogy jobb a két modul, mert ha egy tönkremegy, akkor még mindig tudjuk használni a gépet..., na ez egy fasság.
A CPU kiválasztása és a kompatibilitás gyakorlatilag semmiről sem szól. Kezdtem örülni, ahol megemlítetted, hogy tudni kell milyen célra készül a gép, de végig egy szót nem írsz arról, hogy általánosságban a különböző kategóriákba milyen hardverek ajánlottak (magok száma, VGA kategóriája, RAM mennyisége, háttértár kiválasztása, stb...). A CPU behelyezésénél elég lett volna leírni, hogy a helyes irány a CPU és a socket sarkában látható nyilakkal van jelölve.
A következő mondatot viszont kétszer is el kellett olvasnom, hogy biztos legyek benne, nem én értettem-e félre valamit: "A csomagolásban található hűtőn a paszta is rajta van, amely általában elegendő, de egy kis extra sosem árt, csak vigyázzatok, hogy ne kenődjőn szét." A gyári paszta mennyisége tökéletesen elegendő, valamint nem érdemes mással keverni. Ha nem akarod a gyári pasztát használni, akkor töröld le és használd a sajátod. Ne kenődjön szét? Akarod mondani ne follyon ki a processzor hővezető kupakján túl? Erre lehetett volna írni, hogy egy fél borsószemnyi paszta a proci közepére elég, ha normál desktopról van szó, a fizikailag nagyobb prociknál, több ponton kisebb mennyiség, de a legbiztosabb az, ha megkened a procit, mint egy szelet kenyeret vajjal (csak ne vastagon).
A gépház részben nem írsz semmit arról, hogy mennyire fontos a jó szellőzés. Négy - öt mondatban leírhattad volna a légáramlás és a gép elhelyezésének fontosságát, valamint a porszűrők jelentőségét.
És ezek még csak a nagyobb hibák és hiányosságok. Értem én, hogy a közösség mára megcsappant és nincs nagyobb új látogatótábora az oldalnak, de van egy szint, amit szerintem egy ilyen cikknek meg kellene ütni ahhoz, hogy címlapra kerüljön.
És ami biztos az az, hogy ez a cikk jelenlegi formájában senkit sem visz közelebb egy saját PC építéséhez.
Vajazókéssel kell nekiesni.
A mindenható lemezmegható.
Ám ami még meglepőbb, hogy ezek ellenére sem görbült el egyetlen pin sem.
Az egyik az egy Sempron 2600+ volt, a másik pedig Celeron D 346...tehát ilyen 0 értékű ipari hulladékok.
Na persze egy Athlon 64 3200+ vagy Pentium 4 SL6YH lett volna, azokra vigyáztunk volna, de azok valószínű nem égetik ki úgy a pasztát, mint a korai civilizációk az agyagedényeket.
Sok mai CPU-hoz nem jár hűtő sem. (Jobb is) Így ott sem árt odafigyelni erre arra. Befér-e a házba stb.
Alaplap esetében kinek, mire van szüksége. Az is egy fontos szempont. Mennyi m.2 ssd helyezhető bele? Van-e optikai kimenet? 2,5Gb-os LAN. stb.stb. saját szempontok mindenkinél.
De a támogatási listát az alaplap esetében a RAM és CPU-ra nem véletlen írják ki. Az minden esetben érdemes átolvasni. Van olyan alaplap ami mindent támogat kivéve egy db Procit a sorozatból. Áá biztos csak kimaradt. Hát nem. El sem indul az ilyennel. Lehet van 1-2 kivétel, de erre sem érdemes játszani.
A RAM-ra pedig: Ha Kitben van mondjuk 2db 8Gb-os. Kiderül, hogy az egyik hibás. Lehet visszaküldeni mindent, hiszen 1 csomag. Viszont ha külön külön lett véve, de egyforma. Akkor járható az út amit a cikkíró is szeretett volna leközölni.
A gyári pasztát meg érdemes letörölni és rátenni valami Thermal Grizzly-t! 😀
Másfelől szerintem a cikk tartalmától függetlenül a végére oda kellene tenni:
Ez nem vág a cikk szándéka alá, mégis lehet rá mutatni ha esetleg valaki a cikk alapján rakná össze a dolgot és elcseszi, hiába mutogat a cikkíróra. tudom, felelősségelhárítás, de annyi őrült van a neten akik bármire képesek 5 perc hírnévért és/vagy egy jó kis kártérítésért... lásd Earth 2 balhé ami a napokban zajlik.
Van a cikkben pár orbitális hülyeség. Főként azt jegyezném meg, hogy olyan tanácsot ne adjunk már, hogy kenjenek plusz pasztát a gyári alá a kezdő szerelők. Semmivel sem lesz jobb a hűtése, mert itt nem a mennyiség számít, csak hogy mindenhol legyen egy réteg, viszont a pinek közé befolyhat a felesleg, ami nem garanciális hiba.
Memóriánál fontos a kompatibilitás ellenőrzése, a márka, a sebesség, a kit kiszerelés, a méret, ebben is hozzáértő tanácsa kell.
Hát nem, el se fog indulni. Ez úgy hülyeség ahogy van. Nem tudom honnan szedte ezt a cikkíró.
Gépház. Na itt főttem le. Az RGB számít? Really? Esetleg légáramlás, szellőzés, ventillátorok, szerelhetőség? Ezeket meg sem említjük, persze, biztos tökmindegy 😃
Táp: ezen nem érdemes spórolni... hát de, ha nem vagy hardcore overclocker, akkor baromira zéró szükséged van 50 ezres tápra. Nyugodtan választhatunk egy jó minőségű 20-25 ezres modellt, az a felhasználók 95%ának bőven megfelelő lesz.
Táp: gondolom a cikkíró arra utalt, hogy ne egy vargányát vagy egy 6e-s 400w-os Akyga-t tegyen a 750000-es gépbe az elsőáldozó. 20-25e-s táp szerintem bőven a "ne spóroljunk rajta" kategória.
Én őszintén szólva úgy tanultam meg, hogy csináltam. Kölyökként szétkaptam a gépem, kiterítettem a szobám közepén egy lepedőre, majd összeraktam, működött, ezzel el is volt rendezve a dolog.
Ja és persze ha az első mondatod + a spoiler rész érvényesül, akkor szintén teljesen mindegy, mert nem fog neki menni semmi alapján se 😂
Már miért ne indulna el egy modullal a gép? (és egyébként onnan szedte az infót, hogy sok memóriahibás géppel volt már dolgom)
Gépház: én kérek elnézést, legközelebb ott lesz az is, hogy "most vicc következik" vagy " /s "
Táp: erre Palanova, illetve lentebb is megadták a választ
Ami meg a viccet illeti egy kezdő nem fogja tudni, hogy Te most komolyan beszélsz vagy viccelsz, mert nem ért hozzá. Plusz nem csak a viccről van szó, mert amit írtam a szellőzésről, azért azt fontos lett volna belevenni.
Egyébként amit írtam azt igyekeztem építő jelleggel írni, nem kötözködésből. Pacsi. 😀
Őszintén megmondom ez a szellőzés dolog engem sose érdekelt, vagyis pontosabban sose volt gondom vele. Persze vannak béna kialakítású gépházak, amelyeknél fontos figyelni rá. Egyébként valószínűleg abba a hibába estem, hogy úgy gondoltam, egy kezdő nem fog high-end, extra fullos géppel foglalkozni, ahol már tényleg nagyon fontos figyelni az általad említett dolgokra is.
Ja és természetes nem vettem kötözködésnek, csak a modulos rész miatt "nem akartam reagálni" , mert ugyebár nekem tényleg egyértelmű volt, hogy a mondat lényege annyit tesz, hogy a rossz modul eltávolítása után még mindig van egy, így nem kell azonnal a boltba rohanni.
Akkor ez azt jelenti, hogy most megjelent az "alapjáték" és várható még 10 DLC hozzá, hogy teljes legyen az élmény? Ezzel jelen esetben csak annyi a probléma, hogy az alap játék nem működőképes. Ha többrészes cikksorozatot terveztek, akkor érdemes lett volna ezt megemlíteni, mert ahogy fentebb is írtam, ez így ebben a formában csak egy gyenge váz tartalom nélkül.
Ez az az elképzelés, amit egy hozzá nem értőknek írt "tutorialban" teljes mértékben el kell felejteni. A cél ilyen esetben a bolondbiztosság és a félreérthetőség elkerülése. Az, hogy valami neked egyértelmű, vagy te tudod, hogy mire gondoltál vele még véletlenül sem azt jelenti, hogy azt mások is megértik, illetve nem értik félre. Egy PC építési kalauz nem egyéni vélemény, hanem egy sztenderdeken és normákon alapuló leírás.
Itt már nem a vargáné és társa meg 1000 forintos modekomok mennek, egy 10-20 ezres ismertebb gyártótól (top listázott árukeresőn) származó táppal sem fog kigyulladni a gép, főleg ha csak böngészésre van.
Most újítás miatt kinéztem 2 fsp-t 20-25k között, aztán haverom be is szólt hogy a seasonic gold 80+ blabla..megnéztem, több mint duplájába kerül...és egyébként az a fajta volt a streamer ismerősöm gépében is, ami pár hónap után garanciális cserébe ment vissza😃
Az meg hogy másnak nem tetszik hogy mér ez vagy mér az az alkatrész van benne. Hol érdekel.
"Ez az az alkatrész, amelyen egyáltalán nem éri meg spórolni, szóval egy gamer géphez érdemes a legjobbak közül válogatni, hiszen egy rossz PSU akár a teljes gépet is tönkrevághatja."
Ezzel totál egyetértek. Minek neked ilyen drága táp tö tö tö tö azért mert a nyúl szőrös. Pont azért.
Több értelmes mondat is van benne, nem akarok kötözködni a cikkel, de lehetett volna még pár lényeges kitérő.
Valamint egy nagyon fontos dolog HDD-kkel kapcsolatban, hogy tessék odafigyelni, hogy melyikből mennyi mehet egymás mellé, rezgés védelem, méretek, stb.
But can it run Win 11?