Visszatért az Intel Haswell architektúra
Elég érdekes dolgok történnek az Intel székhelyén, ugyanis mint kiderült, a laptopokban már megtalálható 10 nm-es termékeken alapuló asztali verziók helyett az Intel egy 6 éves CPU-val próbálja kiszúrni a szemünket. Teljesen váratlanul az Intel úgy döntött, még nem mond le teljesen a Haswell architektúráról, és feléleszti a Pentium G3420 processzort.
Az Intel már hivatalosan is leállította a 22 nm-es processzor gyártását, de most ismét felbukkant a cég ütemtervében. A „Product Change Notification” dokumentum alapján az Intel meggondolta magát, és ismét hosszú távra tervez az említett processzorral. Döntésükre valószínűleg nagy hatással volt a 14 nm-es chipek hiánya.
A Pentium G3420 egy kétmagos, hyper threading nélküli chip, melyet 22 nm-es gyártási technológiával készítenek. A CPU 53W TDP-vel rendelkezik, alapórajele pedig 3,2GHz, és egy LGA 1150 alaplapra van szükség hozzá. Jelenleg valószínűleg nagyon kevesen vannak, akik egy ilyen CPU-t választanának, ezért ezek a chipek valószínűleg az OEM-ek számára lesznek majd hasznosak.
Btw, 40K-ért Ryzen 5 2600, lecsaptam rá így átálltam életemben először a pirosakhoz. Jó, volt már akkor 3. gen Ryzen is, de szerintem még közel sem éri meg ennyiért Ryzen 5 3600-at venni, mikor az elődjét 20k-val olcsóbban kapod meg. Jó, 7nm meg minden, de FullHD60fps-re hogy a viharba ne lenne elég a 2600 is úgy egy stabil 4 évig (ha nem 5)? Nekem meg csak ennyi a lényeg.
Lefizetik az OEM-eket, hogy Intel chipeket rakjanak a gépekbe, de azoknak a legyártását teljesíteni már nem tudják, és elővesznek egy több mint fél évtizede lejárt architektúrát. 1/1 hazudnak a marketingjükbe a processzorok teljesítményéről, stb, stb. Vicc amit művelnek. Az átlag júzernek meg sajnos fogalma nincsen róla. Nagyon szerettem a 3570k-mat amíg megvolt, de ilyenek után én is átálltam a piros csapatba.
Igen, verseny mindig esetben kedvez a vásárlónak. 😀
Ez a kedvenc érvelésem. Minden generáció hozott teljesítménynövekedést, amit az AMD most ért be és múlt felül valamelyest hosszú évek után. Ha ezt nézed az AMD sem fejlesztett éveken keresztül. Ja de, csak nem jutottak vele sokkal előrébb, mert a Bulldozer architektúrával zsákutcába szaladtak. Az intel jelenleg azért van szarban, mert nem haladnak előre a 10 nm -es gyártással. Ha ők is 7nm -en lennének egészen máshogy nézne ki a helyzet. Elkényelmesedtek, mert nem volt konkurencia? Igen. De azért az amit hoztak még nem rossz vagy elavult.
2021 Q4 környékén lesz csak 7nm ami bőven lesz 2022 is az Intel-t ismerve.
Amire rá akartam világítani az az, hogy az AMD nem tett csodát Zen -nel, hanem felzárkózott, majd a gyártástechnológiai előnynek megfelelő előnyre tett szert a Zen 2 -vel.
Ez nem menti az intel egyhelyben toporgását és borzalmas marketingjét, de nem is jelenti azt, hogy a termékei értéktelenek lennének a konkurecniával szemben. Az, hogy ők 2021 -ben érnek le 7nm -re szintén nem jelenti azt, hogy nem fognak tudni komolyabb teljesítménynövekedést elérni. A 10 nm és a 7 nm nincs távol egymástól és az intelt ismerve ki is fogják használni a 10 nm -es gyártástechnológiát.
Akárhogy is nézzük innen mindkét cégnek egyre nehezebb lesz előre lépnie.
Intel is ha jól emlékszem bemutatta már párszor azt az architechtúrát amit terveznek használni a jövőben, de mindig csak majd-majd lett belőle, neve nem ugrik be, nem olyan régen volt róla írás megint.
Ha kialakulna egy tisztességes verseny a két cég között akkor, a felhasználók még jobban járnának, de sajnos ezt az AMD irányába látom elmenni jelenleg, legalábbis amit az Intel jelenleg fejvesztve csinál tervezés és marketing ügyileg egyaránt az nekem nem túl előnyös, de lehet valakinek igen, bár annak nagyon nagy hívőnek kell lennie véleményem szerint. 😀
Ui.: Tremont-ra emlékszem amiről évek óta csak mesélnek, aztán lehet hülyeséget mondok.
Igen, szuper versenyképes architektúra és jól is skálázható. Hogy előremutatóbb vagy jobb mint az intelé azt már nem állítanám. Pontosabban úgy fogalmaznék, hogy az intel jelenlegi architektúrája semennyire sem elavult vagy elmaradott az AMD sajátjával szemben.
A tisztettéges verseny tényleg jó lenne, de ilyen nem igazán létezik, valamelyik mindig a másik fülé kerül, ez gyakorlatialg technológiai és piaci törvény. Egyensúly csak tövid idüre alakul ki.
Sem az aktuális marketinggel, sem az eszetlen termékmegjelenésekkel nem értek egyet az intel részéről.
Én csak azt nem szeretem, hogy sokan nem kezelik helyükön a különböző tényeket és fanfárok módjára hirdetik cégek bukását vagy felvirágzását, termékeket tipornak sárba, amik nem rosszak, stb.
Én csak azt nem szeretem, hogy sokan nem kezelik helyükön a különböző tényeket és fanfárok módjára hirdetik cégek bukását vagy felvirágzását, termékeket tipornak sárba, amik nem rosszak, stb.
Saját szemszögéből elbukhat a cég, ettől függetlenül kicsi az esélye, hogy tényleg globális méreteket öltsön és be is következzen, maximum lényegesen csökken a piaci részesedésük, eltűnni nem fognak.
Volt asszem egy olyan CPU is amire kizárólag licitálni lehetett, csak nem ugrik be a neve 😜
Az egyetlen reális árú terméke amit jó szájízzel vásárol az ember az a 9400F. Aki össze akar rakni egy budget PC-t játékra, annak tökéletes alternatíva, ha óckodik a Ryzen-től.
Amúgy ja, ez a lépés szimplán kényszer (gáz ettől függetlenül) 😆
Nem mintha ebben a lépésben én magam látnék akármilyen logikát is. (A termékhiányon kívül.) Csodálnám ha ebből komolyan profitálni tudnának. Vészmegoldás szaga van.
A GeF 2 és a GeF 4 MX nem teljesen ugyanazok a lapkák, a 4 MX -ek kaptak frissítést a GF 4 Ti sorozatból. A GeF 3 és GeF 4 Ti sem ugyanaz, a GeF 4 -et némileg kibővítették a GF 3 -hoz képest.
Van is két GeF 2 MX 400 -am, egy GeF 2 Ti -m és egy GeF 4 Ti 4800 SE -m.
Ha az újabb generációkat nézzük, akkor ott a G92 lapka, ami a 8800 GT -től a GTS 250 -ig körülbelül negyven termékre került rá mobil és Quadro kártyákat is beleszámítva, de ez sem futott ki és élesztették újra, az egész egy termékcikluson keresztül zajlott.
Nekem csak ennyi volt a megjegyzésem, hogy már kifutott terméket nagyon ritkán hoznak újra forgalomba. Jelen esetben az ok az lehet, hogy ennél a CPU lapkánál nagyon jó a kihozatal.
GeF2 MX400 am is volt vagy 4db ha nem több, GeF4 MX440 em meg most is van 😃
Aztán a Radeon Refresh ekről még szó sem volt 😃
Pentium Pro-t a népnek
Egy G4560 sokkal sokkal gyorsabb, az a néhány ezer forint különbség köztük pedig elenyésző.
[LINK]
Teljesítmény tekintetében kb a villanyborotva és a mikrohullámú sütő között van.
Itt arról van szó, hogy 2019-ben az intel háromszor adta ki a 9900K-át, majd most eszükbe jutott, hogy micsoda csodálatos ötlet lenne, ha újra szuper-budget procikat árulnának újonnan, közel egy Ryzen 3 -Ryzen 5 közötti értéken.
Na, ez a szánalmas.
Spoiler!
Egyáltalán alaplap kapható lesz ezekhez még?
Aki annyira Intel alapú gépet akar venni magának, az vagy vesz használtan egy i7 6700K-ásat, vagy beruház egy 9100-asra, vagy 9400F-ra, aki meg irodai platformra tervez, annak ott az i3 3220, ha nem akarja kifizetni a G4560 árát egy stabil irodai gépbe.
Elbírna egy egyedi vizet, de kb. 0 hozzáértésem van meg nem is akarok vele különösképp babrálni.
Az AMD megháromszorozta a magok számát,
lement 7nm-re, durván több, mint 2 év alatt,
erre az Intel nagyítja a nanométert és csökkenti a magszámot.
EZ IGEN
Remélem a videokártyájuk tényleg nagyon jó lesz,
mert már most nagyon kényelmetlen a szituáció.
Mindegy, a lényeg hogy végülis még egyáltalán nem temethetőek ezek a 2 magos csodák 14nm-en, hogy Haswell-el mi a helyzet 22nm-en azt már ki tudja. Mindenesetre alap gamingre már erősen ajánlott a 2c/4t felállás minimum, egy két éve még elég volt a 2c/2t is.
pl nekem G3220 mellet GTX950 volt, még az 1440p60 sem okozott gondot, a 4K is csak az első pár másodpercben.
Bíztató?
nade most nekik miért jó ez 😃
én még egy i5 el is bőven elvagyok, de egy i3 al már tényleg elég nehézkes tud lenni a gaming.
Ott azért még nem tartunk 😃 . Most jutunk el oda, hogy a négy mag lesz az elvárt (de nem kötelező) minimum.