Tim Sweeney felszólalt az Epic Games Store-exkluzívok védelmében
Az Epic Games alapítója és vezérigazgatója, Tim Sweeney tweetek sorozatával próbálta megvédeni cégének jelenlegi stratégiáját, vagyis az exkluzívok felvásárlását. Szerinte ez az egyetlen módja annak, hogy a játékipar fennálló állapota megváltozzon, miközben ez a változás a játékosok számára is jót tesz.
Twitteren a játékosok épp megvitatták az exkluzívok értékét, amikor is megjelent Sweeney, és tweetek sorozatával próbálta kifejteni saját álláspontját. Állítása szerint a Steam 30%-os részesedése csak abban az esetben fog megváltozni, ha alternatív online áruházaknak köszönhetően megszűnik a Steam egyeduralma. Egyelőre egyik ilyen áruház sem volt képes felvenni a versenyt a Valve platformjával, ráadásul még annak 5%-át sem érték el.
Ebből adódóan nem maradt más, mint az exkluzívok vásárlása, amely - annak ellenére, hogy negatív visszhangot kelt a Steam felhasználók felől - működik, ahogy azt a nagyobb kiadók platformjai (EA Origin vagy a Uplay) már megalapozták. Mellesleg sok esetben a Valve 30%-os részesedése alapból magasabb, mint a játékból származó profit, így értelemszerűen nem minden kiadó számára kedvező a Valve stratégiája. Tim Sweeney elmondta még azt is, hogy a 70/30%-os osztozkodás helyett az Epic 88/12%-a sokkal több újbóli befektetéshez vezet majd, illetve az árak csökkentéséhez is.
Az Epic Games Store-exkluzív címek már több vita tárgyát képezték a játékosok körében, főleg az olyan esetek miatt, mint a Metro Exodus, amelyet a Steamen történő előrendelések közepette távolították el a platformról.
Why?
Nyilván azt nézi a kiadó, hogy első sorban neki legyen jó, egy vállalkozás alapja pedig azon múlik, hogy minél több pénzt termeljenek. Az epic nem egy non profit cég, akik mondjuk az emberek érdekeit helyezik prioritásba. Lehet utálni az epicet, mostanában úgy is divatos ez, de ha te lennél az epic igazgatója és valaki felvetné ezt az ötletet az új bolt kapcsán, nyilván nem korholnád le, hogy az exkluzivitás rossz! értem?! vagy ha igen, akkor nem sokáig húzná a boltod, és úgy el tűnne a süllyesztőben, mint a többi kiadó kliens boltja, ha viszont megkerülhetetlen vagy... 😉
Ui.: Remélem az összes kiadó akik az EPIC-ekre rakták fel a játékokat úgy megbuknak, hogy csődöt jelentenek kezdve a Torn Banner-ral.
Persze könnyebb kiragadni egy olyan részt amibe jól bele lehet kötni.
Ettől függetlenül üzlet amit csinál, és ne feledjük: az exkluzivitáshoz két fél kell: az EGS aki vesz és a készítő-kiadó, aki ebbe belemegy.
EGS-nél is jelen van aki az exkluzivitást veszi, ugye az az EGS, és a kiadó-fejlesztő, aki meg cserébe adja a jogokat és a terméket. Aki el van felejtve a képletből, az a felhasználó/játékos/vásárló.
És nem kell félteni a kiadókat, nem fognak becsődölni emiatt. Akkora zsenotnt az EGS-től a jogokért, amekkora párszázezres eladásból bejönne. Lásd Shenmue 3 készítői, akik kb 100.000db eladásnak megfelelő dollárt kapott a jogokért...
2. Lehet sokallni a steam 30%-át, de a hagyományos kereskedelemben 50-50 a minimum, de inkább 25-75 a kereskedő javára...
3. A steam a 30%-ért cserébe komoly szolgáltatást is ad, aminek ára van, míg az Epic szinte semmilyen szolgáltatást nem nyújt. Azt is el tudom képzelni, hogy az Epicnek nagyobb a haszna.
4. Az egész ráadásul összességében nekem, mint játékosnak nem is jó. Egyrészt egy Epic exkluzív jték miatt le kellene töltenem egy klienst, ami nem tud annyit, mint a steam, de ugyan annyiba kerül rajt egy játék. Szóval a pénzemért kevesebb szolgáltatást kapok. Sásrész bejátszották már, hogy elővásárlás közepette tették exkluzívvá a játékot, ami nem kicsi problémákhoz vezet. Met a kiadó, meg a store megegyezett egymással - gondolom megfelelő pénzek csereberéje közepette - hogy még legyen exkluzív a játék és nem veszik figyelembe, hogy ezzel én rosszul járok. Én például megvettem a steam-en elővételbe az Anno1800-at, amiről menet közben úgy döntött a kiadó, hogy uplay-es exkluzív lesz. Ennek következtében az DLC-k már csak uplay-en kaphatók, csakhogy a Steam-es verzióval nem mindegyik indul el. Az Uplay meg felteszi a kezét, hogy a verzióm Steam-es, szóval nem tudnak mit csinálni akkor sem, ha a DLC meg már tőlük lett megvéve...
Szóval összességében ezen csak mi bukunk. Ez a vigyori pofa meg el akarja magyarázni, hogy nekem ez jó?
90-120 Ft a termelői ár, boltban 349-600 Ft.
Spoiler!
Nyilván ha egy játék Steam-en és Epic - en is van akkor a Steam a nyerő, de ők nem is most alakultak. Nálam elfér az Epic, Steam, Uplay, Origin, Gog, stb., de lehet ezzel nem mindenki van így.
De elég csak google-ben beírni, hogy "epic store data mining"
Nem kellene átesni a ló túloldalára sem azért.
Nyilván mindenhol vannak ilyenek, de ettől még nem hiszem, hogy olyan nagy hátrány lenne, ha valaki ennek fényében, tudatosan igyekszik válogatni. Van egy nagyon jó mondás is erre: ha valami ingyen van, ott te vagy az áru.
biztos megéri a 88% ha pont annyival kevesebben veszik a játékod a szaros epic storeon.
protip: csinálj jó játékot, és minden platformon sokat kereshetsz vele.