Ryzen 7: a szenzorok szándékosan magasabb hőfokot mutatnak
Az AMD ezúttal egy elég érdekes információt osztott meg a Ryzen CPU-k hőmérsékletét illetően.
Elmesélték a „Temperature Reporting Offset” működését, és egy elég meglepő adatot is elárultak vele kapcsolatban. Állításuk szerint a Ryzen 1700X és az 1800X esetében szándékosan eltolják magasabb érték felé azt a hőmérsékletet, amelyet a szenzorok érzékelnek. Az elsődleges szenzor neve „T Control” vagy röviden „tCTL”, amely körülbelül 20 °C-kal nagyobb értéket mutat a ténylegestől. Az AMD szerint ha valaki kíváncsi, milyen hőfokot ér el a CPU-ja, akkor csökkentse azt 20 °C-kal, hogy valós értéket lásson. Kivételt képez a Ryzen 1700.
Az alábbi ábra példaként szolgál az említettekről, vagyis hogy milyen értékeket is mutat a tCTL, amikor a CPU hőmérséklete 38 °C:
A Hyper 103 igazából csak az esztétika miatt van benne, nem egy i3 fog most nekem vizet forralni.
Az a nagy probléma, hogy az AMD-n még az sem segít sokat, ha veszel rá egy másik hűtőt.
Használt 3 ezer ft-os CM TX2-es hűtőm szépen teszi a dolgát alapon 28-30(most lestem meg és kb órája megy a gépem és csak netezek) körüli fog terhelve(játékoknál) 55 körül. Erre varjál gombot! 😂
Nekem egy Deepcool Gammaxx 300 van, játék közben 54-55fok, ha eléggé meleg van a szobában, akkor 57-59 is néha.
Munkára.
Ár/teljesítményben simán leveri az Intelt.
Már csak gamingban kellene egy picit helyre rakni....
Az Intel gyári hűtője pedig pont arra elég, hogy lehűtse a processzort, néha még néhány nevesebb gyártó - persze az olcsóbb kategóriájú - hűtőjénél is jobban, bár mostanában nem nagyon van ilyenen összehasonlító teszt, mindenesetre a célra tökéletesen megfelel egy Intel gyári hűtő is. Szóval az Intel gyári hűtője igen is ér valamit, legfeljebb hangos, mondjuk az AMD gyárija még annál is hangosabb, szóval 1:1. Az AMD-nek ugyan úgy tökéletesen elegendő a gyári hűtő. Ha veszel, akkor elsősorban azért veszel másikat, hogy ne legyen hangos, vagy mert húzni akarod, amihez meg mind az Intel, mind az AMD esetén kevés a gyári. A radiátoros poénod nevetséges, hiszen ha valaki kicsit is ért a processzorokhoz, az a lenti számokból láthatja, hogy az Intel úgy általában melegebb processzor, mint az AMD. És akkor elő sem vettem az Intel kupak alatti pasztázási bakija miatti túlmelegedéseket. Itt amúgy az AMD a hagyományos forrasztást használja a Ryzennél is.
H-ECTOR11: Ezek nem mért adatok, hanem a processzor maximum hőmérsékleti adatai. Ha ezt eléri, akkor bekapcsol a biztonsági rendszer és lejjebb veszi a teljesítményt, hogy a processzor ne károsodjon. Magyarul normál esetben ennél melegebb nem nagyon lehet a processzor, legfeljebb időlegesen. Az Intel amúgy mostanában közzéteszi azt a hőfokot is, aminél a processzor meghal, ez náluk ~105°C (Azért válaszolok külön, mert a kérdezés és a kötözködés más. Kérdésre válasz jár... 😀 )
Ezt nekem szándékoztad mondani?
LordSzalko: Hogy lehet ennyire intel fanboy valaki.. 😃
Mindenki tudja, aki kicsit is konyít hozzá, hogy az intel gyári proci hűtője nem ér semmit sem.
Az a nagy probléma, hogy az AMD-n még az sem segít sokat, ha veszel rá egy másik hűtőt. 😃
Bár tény, hogy radiátor nem kell a szoba azon sarkába, ahol a géped van.
Csak pár példa:
fx-8100 70°C
fx-8350 61°C
AMD Athlon X4 860K 72,4°C
A10-7890K 72,4°C
i7-3770 67,4°C
i7-6700 71°C
i5-3450 67,4°C
i5-6500 71°C
i3-3220 65,3°C
i3-6300 65°C
Amúgy az is látszik, hogy míg az AMD hőmérséklete csökkent a fejlesztésekkel, addig az Intelé nőtt...
Amúgy biztonsági okokból van így belőve.
4,2 -re húztam a procimat adtam feszt neki 1,42V-ot, de sajnos ott már nem stabil az alaplap miatt.Az 1,45V amúgy egy jó lapban kellene 4,5 Ghz-n.Sokan használják ilyen beállítás mellett.
1 másodperc alatt ugrott a hőmérséklet 43-ról 62 fokra.
Így talán érthetőbb, hogy miért számolnak fölé.😉
Nem látom én sem a logikát, ha most elmondják hogy hamis adatot közöl velünk a szenzor, akkor mi értelme van annak hogy meghamisítja??