Egy tanulmány szerint a Dota 2 közössége a legtoxikusabb
Felbukkant egy új tanulmány, amelynek eredménye azt mutatja, hogy az online többjátékos játékok kedvelőinek 74%-a részesült már valamilyen fajta zaklatásban játékon belül. Az Anti-Defamation League játékokra bontva közölte az eredményeket, amely alapján a Dota 2 játékosai tapasztaltak a leggyakrabban valamiféle fizikai fenyegetést, megrögzött követést és hasonló zaklatásokat.
Az ADL tanulmányának egyik szakasza részletesen kitér ezekre a zaklatásokra 15 kiválasztott játék esetében. Ezeket a címeket mind rangsorolták is. A lista legtetején - ahogy korábban említettem - az egyik legnépszerűbb MOBA, a Dota 2 áll, ugyanis a játékosok 79%-a állítja, hogy részese volt már valamilyen bántalmazásnak. Második helyre (75%) 4 játék került, a Counter Strike: Global Offensive, az Overwatch, a PUBG és a League of Legends.
A tanulmány arra is kitér, hogy mi a zaklatások kiváltó oka. A női játékosok 38%-a állítja, hogy nemük miatt zaklatták őket, az LGBTQ+ játékosok 35%-a szerint szexuális beállítottságuk miatt került erre sor. Az afroamerikaiak 31%-a és a latin amerikaiak 24% szerint az etnikumuk miatt, illetve a zsidó és muszlim játékosok 19%-a szerint a vallásuk miatt részesültek valamiféle online bántalmazásban. A World of Warcraft, a Minecraft és az NBA 2K játékosainak több mint 51%-a pedig pozitív visszajelzést adott a közösségről.
Mindezek mellett további érdekes adatokat is találhattok az ADL tanulmányában, amely itt található.
Műfaj: Akció, Stratégia, MOBA
Fejlesztő: Valve
Meccsközben a teamkill-akadályozás-ellefél elé kitolás a szabad véleménynyilvánítás kategória, a kettes szakaszok induláskori tetszőleges csapattárs akadályozása, felborítása meg viccnek számít.
Aztán meccs után mennek a privát üzenetek a másik játékos teljesítményét minősítendő.
Amúgy szerencsére nagyon ilyennel még nem találkoztam, csak azzal, hogy a bizonyos játékokba sima meccsekre is bejönnek a "profik" - vagy magukat annak gondolók -, és ha ne adj isten te kezdő vagy és még nem vágod annyira a játékot természetesen a halálba offolnak, mer' mé' nem vagy egyből pro'. Vagy van az ellentét, mikor valaki béna és pont ezzel a toxicus viselkedéssel akar visszavágni. 😀 Sajnos mondjuk kibackelhetetlen ez, ahogy valaki lentebb is írta, nem a játék erőszakos, hanem aki(k) játszák, nyilván tisztelet a kivételnek. Régi szomorúbb tapasztalatok - amit fentebb említek - miatt, nem nagyon játszok online, amivel meg igen, ott kevesebb a kontakt. MMORPG-ket meg amíg lehet egyedül. 😀
Más:
Vajon hol tartunk?
Ezek ellen mi a megoldás? Jó kérdés. Élőben egy kicsit más a helyzet, a klaviatúrán mindenkinek nagyobb a szája. Maximum annyit tudsz tenni, hogy elviseli az ember, vagy kikapcsolja a chatet (már ha lehet), vagy keres egy kultúráltabb ellenfelet.
Legjobb példa erre a sakk és a társasjátékok. Ott nincsen chat, illetve szemtől-szemben már nem annyira bátrak.
Noob vagy? Lehet. Ő is annak született.
Avagy van valami, amiről biztosan tudod, hogy ő nem ért hozzá, te meg igen? Szólj vissza, hogy "te meg nem tudsz halat füstölni"... (forrás: [LINK], úgy kb. a film második felének második harmadában, ha jól emléxem még, már régen volt). Vagy bármi mást felhozhatsz persze, ez csak példa volt...
De az én meglátásom szerint amelyik online játékban van chat az toxic me az emberek nagyrésze alapbol az 😃
Amúgy én is szoktam toxikus lenni, ezen nem kell szerintem csodálkozni. Aki játszott ilyen játékkal mindenki szidta már az ellenfelet/csapattársát vagy az édesanyját.
Így vagyok vele én is és már csak azért is elfogadom a felkérést, hogy megnézzem milyen kreativ szidást tud összehozni 😂
Nálam a deathwish az aminél elszakad a cérna, az alatt pedig csak egyszerű ragekid
Honnan tudják a többit? itt valaki kérdezte. Onnan, hogy végig sorolják a beszólásaikat, sértéseiket az egyik úgyis be fog találni sajnos. Igaz ki lehet kapcsolni a chat-et, amit mi meg is teszünk már régóta. De akkor meg egész játékon keresztül követ ütöget.
Komolyan, kit érdekel a másik vallása mondjuk egy Rainbow Six Siege meccs alatt? Vagy egy World of Warships meccs alatt hol a bánatba foglalkozik bárki is azzal, hogy mit szóltak be neki a meccs közben? Ezek a meccsek annyira rövidek és annyira ritka hogy ugyanazokkal kerülsz össze ismét, hogy kb értelmetlen velük foglalkozni, hiszen jó eséllyel nem fogsz vele ismét összetalálkozni. Ok, ha nagyon holt időben nyomod vagy olyan szinten akkor persze a társaság közel állandó, ez megeshet.
Pedig egy toxikus közösséghez nem kellenek ilyen sértések, anélkül is bőven össze lehet hozni azt. Pláne ha a játékkészítő még adja is a közösség egy része alá a lovat. Pl.: elitisták vs kazsuálok, vagy ha két oldal van, pl alli vs horda a WoW-ban...
- szexuális beállítottsága
- etnikuma
- vallása
Hacsak nem úgy köszön be:
- hello, józsi vagyok, leszbikus afroamerikai muszlim, legyen ez egy jó meccs.
Ok hang alapján a férfi-nő között lehet különbséget tenni, akcentus alapján talán még az ország is belőhető, de azon felül...hacsak nem osztotta meg magáról a közösség előtt.
Érdekes volt továbbá olvasni hogy kit szerinte miért gyűlölték. Némi előítéletet vélek felfedezni ([LINK]), de persze a leggyűlölködőbb úgy is a fehér, 20-40es, keresztény, férfi.
És amúgy online zaklatás meg nem olyan mint ha élőben odamegy valaki hozzád es beszól. Azért van a mute gomb.
Még egy érdekes részlet lenne hogy a beszólásokat mennyire keverik össze az igazi sértettséggel. 15+ év online játék élmény alatt én is kaptam gazdagon a különböző szidalmakat, de legrosszabb esetben is csak csalódtam hogy nem elég kreatív az elég illető, legalább nevetni tudjak rajta.
Ennyi erővel ne is moccanjon ki az ember, mert lépten nyomon beszólhatnak neki.
Napi ingázás során a tömegközlekedési eszközökön, kéregetők, részegek, vezetés közben a szembejövő, mögötted haladó, parkoláskor a másik, gyalogos, kerékpáros, motoros, bevásárláskor a többi vásárló, azok kölyke, orvosnál a többi várakozó ha nem adod át a helyed, Internet meg maga lehet a pokol...