Az Intel kivonja a forgalomból az Arc A770 16GB Limited Edition grafikus kártyát
Az Intel bejelentette, hogy többé nem fog Arc A770 Limited Edition kártyákat szállítani. Szerencsére ez a döntés kizárólag az Intel márkájú Limited Edition GPU-kat, pontosabban csak az A770 SKU-t érinti. A cég partnereinek modelljei továbbra is kaphatók lesznek, ahogy az Arc A750 Limited Edition is, legalábbis egy ideig még biztosan.
Az Intel a PC Gamernek adott válaszában erősítette meg, hogy ez a döntés nem lesz hatással az egyedi modellekre, minden partnert ellátnak majd SKU-kkal, ahogy eddig is. Az A770 Limited Edition egyike azoknak a modelleknek, amelyekre 16 GB VRAM került, ezért elég ritka darabnak számít. Ezentúl mindössze három 16 GB-os modell lesz jelen a piacon: Acer Predator Bifrost, illetve a fekete és fehér Gunnir Photon. Az Intel 8 GB-os változatot is kínál partnereinek, és azzal a konfigurációval már négy modell is létezik.
A változások bejelentésére tegnap került sor, de érdekes módon már most hatályba lépett: ugyebár a vállalatok általában mindig jóval korábban jelentik be az efféle döntéseket, mivel időigényes folyamatról van szó.
Nekem arc a770van. A világon semmi bajom vele. Feszt le kellett venni 10wal és veállítani egy saját venti görbét. Last of us 1440p minden maxon 55 fpst hozza. Hogwarts legacy szintén zenész ott 4kban is highon megvan 45fps. I5 13500 van mellé meg 32gb ram. Átállított görbékkel és fesszel nem megy 70fölé a hőfok. Gyárilag elég lassúra rakták a ventiket talán 1200rpm és inkább a teljesítményt veszi el mintsem pörögne a venti. Elég szépen dolgozik. Teszteken hozza a 3060 szintet, de nincs összehasonlítási alapom, mert amelyik gépbe 3060ti van abban csak 12400f proci. A játékoknál pl a procihasználat kb 3-7% 240es aio hűtés van rajta. Nekem eddig bejön.
Ugyan az a baja az A770-nek, mint a 3060-nak, nem sokkal drágábban sokkal jobb kártya van, sokkal olcsóbban meg kicsit jobb, a 6650XT (95-100k).
Amerikában viszont, ~280 és 320$-ért már sokkal kecsegtetőbbek, de ott is igaz a 6650XT-s és a 6700XT-s dolog amit írtam.
4K monitorhoz játékra és filmnézésre használnám.
Véleményeteket szeretném kérni a címben említett kártyáról, hűtés, teljesítmény stb.
Kb. egy 3060 a teljesítménye, de inkább az sem mert a videojáték fejlesztők elsősorban nvidia és amd-re optimalizálnak, plusz az a pár évtizedes előnyük sem elhanyagolható a driver írásban. Attól függ mivel akarsz játszani, csgo, lol, valorant biztosan elfut normális sebességgel, azon kívül semmi, mondom mégegyszer: 3060 szint kb. ami már 1440p-n is a necces kategória. 16 GB memóriának ezen a teljesítményszinten semmi értelme, ha van olyan játék ami fel is töltené az alól már régen elfogyott maga a gpu, a többi ami meg jól fut 4k-n is azokhoz meg bőven elég 8/12 GB.
Már persze ha a célod az, hogy értelmes grafika legyen a játékok alatt, tudom vannak olyan egyedek akik inkább játszanak lowon 4k-ba mint ultrán fullhd-ba.... Nem tudom.. Én szívesebben ülnék egy full extrás C mercibe mint egy olyan S-be amiből még az ülések is hiányoznak és szervó sincs dehát kinek mi.
Ha nem vesz senki Arc kártyát akkor az Intel se tudja továbbfejleszteni és a studiók se kezdenek el optimalizálni rá, de pusztán úttörő hajlamokból én nem vernék el több mint százezret. Ennyi pénzért kb. már lehet találni 6700 / 6700 XT-t, igaz "csak" 12GB vram de annak a teljesítményénél legalább indokolt, a 770-re elég lenne 8 is. Egy egészséges FullHD kártya, semmi több, a 16G meg parasztvakítás.
A 4k kártya alsó szintje a 3080/6800 XT, a közepe meg 4080/7900 XTX, teteje pedig a mai napig nincs, most tartunk ott, hogy negyed millióért végre van olyan kártya ami kitudja szolgálni az 1440p144hz-et. Ezért nem értem, hogy akar valaki még ennek az összegnek is a feléből 4k-ra kártyát de tényleg no offense, biztosan megvannak a saját elvárásaid és az indokod rá.
Egyébként a 7900 XT jó kártya, azzal nem lőhetsz nagyon mellé, ha lehet próbálj valami jobbféle aib-ot találni, amd-hez méltón hajlamos a melegedésre.
Most bármit pörgetek meg (3D markban is és Aida-ban is minden teszten és a játékokban) 1440p-n 75 fok felé még nem ment a 6900XT full 1440p-n maxon. (A játékokba ez inkább 60-65 max, igaz egyik játék se hajtja ki a 100-120 fps-ig).
Viszont azt minden gyártó oldalán vagy a kártyához kapott paksamétában el kell olvasni, hogy mi számít pontosan garanciavesztésnek. Lehet, hogy valahol az alulfeszelés is annak számít. Én rendre bontatlan de csak próbagaris kártyákat szoktam venni, nyilván mert jelentősen olcsóbb és nem fogok rágódni azon, hogy mikor bukom a garit mert szeretek babrálni adrenalinban vagy afterburnerben illetve ahogy megjön vele a futár cserélem a gyári pasztát jobbra. Na azzal lehet csökkenteni igazán a hőmérsékletét.
RX 6000 széria legtöbb darabja sajnos úgy van felépítve és programozva, hogy a junction temp, azaz a hotspot valahol a GPU-n belül felküldje magát 100-110 fokra, nem tudom miért egyébként. Ezzel az a baj, hogy az AMD álláspontja szerint 110-et bír, utána már elkezdődik a thermal throttling. Magyarán ha full laikus vagy aki csak élvezni akarja a játékot akkor nem biztos, hogy jó vétel egy radeon hiába olcsóbb. A 7000-es szériánál már tudtommal nem így működik, de jobb biztosra menni és inkább egy jobb verziót megvenni belőle, legnagyobb tisztelettel mondom, de aki egy Arc 770-el akart kiváltani egy 7900 XT-t biztos nem fog az Adrenalinban a feszültséggel meg órajelekkel játszadozni, ezt is figyelembe kell venni.
Mindig a junction temp-et kell nézni ha Radeonon babrálsz valamit, ahoz igazítani minden módositást. Ha magyarul használod az Adrenalint akkor azt hiszem elágazási hőmérséklet a neve. Maga a kártya is azon érték alapján szabályozza a ventillátorokat, soha nem az átlaghőmérséklet alapján amit csak simán GPU temp.-nek ír. Nvidia kártyáknál sajnos nem lehet tudni ezt az adatot, nem méri külön vagy ha méri is nem osztja meg a felhasználóval, ott ténylegesen az átlaghőmérséklet alapján állitja a fordulatot.
Az én 6800XT-m 90-et is nagyon ritkán éri el OC után
Illetve amit Bukta is mondott, gyárilag a Radeonok áramfelvétele messze nem optimális, +5% teljesítményért felvesz 30%-al több villanyt, ez pedig szinte egyenesen arányos a hőtermelés mértékével is. Legalábbis az én 6800 XT-émnél így van.
A gyári paszta nem létező minősége + feleslegesen sok áramfelvétel + alulméretezett gyári ventigörbék = out of the box állapotban szinte azonnali thermal throttling egy combosabb cím alatt, és itt még a ház szellőzése is mindegy. Ahhoz, hogy ezekkel a paraméterekkel a kártya ne főzze el magát bőven 20 fok alatti szobahőmérsékletre lenne szükség.
Értem én, hogy sokan hálistennek értenek annyira hozzá, hogy azonnal elkezdjék maguknak tesztelni, belepiszkáljanak stb. de azt is, hogy viszont sokan nem. Előfordulhat persze, hogy egy-egy kártyánál nem állnak fent ezek a problémák gyári állapotukban mert egy ROG Helios házba kerül, a szobában lévő klíma konkrétan a gépházat fújja véletlenül.
De ezeknek az előbb említett kártyák javarésze azonnal igényel valamilyen módositást, ha szerencsés vagy akkor elég csak a ventigörbe, főleg ha birod a zajt vagy olyan AIB-od van ami terhelésen se porszívó. De a legtöbb esetben alul kell feszelni, hogy normálisan működjön és ne menjen a játékélmény rovására a hanghatás ami a gépből jön.
Ezzel szemben a legtöbb RTX-et kibontod, beteszed és használod. Nem fog soha visszavenni a teljesítményből a túl magas hőmérsékletek miatt a gyári beállításokon se. Ez nem azt jelenti, hogy jobb az RTX mint az RX, nekem is RX van és imádom, pláne azért az árért amennyiért hozzájutottam. De viszont annak aki nem szeret, nem akar vagy nem tud a beállításokkal foglalkozni, azoknak nem ajánlott.
Nem mindegy a felhasználás sem. FullHD felbontáson 60 fps lock-al biztosan nem fog jelentkezni egyik kártyánál sem. Egy pl. RDR 2 1440p max grafika 90+ átlag fps-el viszont más tészta.
Nincs értelme folytatni ezt a témát, én tartom az állításom, nem egy poszt van redditen vagy amd fórumokon, hogy 800/900/950 XT két perc fps korlát nélküli játék után a junction már veri a 100 fokot, illetve nekem is ez a tapasztalatom. Viszont elfogadom a te véleményed is, örülök, hogy nincs probléma a kártyáddal és nem igényel utólagos módosításokat a normális működéshez. Nekem se mindenhol jelentkezett undervolt előtt sem, sőt talán csak az RDR2, Metro Exodus EE RT On és Cyberpunk szintén RT On, máshol megállt 90-95 foknál. 1.15V helyett 1.11V és 270-280-ról visszaesett a fogyasztás 200-220-ra, a legcombosabb játékok alatt is a junction 90 fok, de a nagyátlagnál 70-75, a teljesítmény csökkenés pedig 2% alatti.
Ha az üveg oldallapot levenném hűvösebb lenne pár fokkal, de jobb dolgom is van mint minden második hétvégén portalanítani az egész gépet. 😀
Elkezded 10-es lépésekben a mV-ot csökkenteni, a GPU órajelét is nagyjából hasonlóan bár az kártyánként nagyon változó. Minden lépés után tesztelsz, ami azért fontos, hogyha találsz egy pontot ahol már nem stabil a rendszer akkor pontosan tudod milyen beállítás és annak milyen értékről való elállítása okozta. Ilyen kis lépésekben nem lehet baja a hardvernek, tehát ha teszem azt nem egybe 200 mV-t csökkentesz akkor 0 az esélye, hogy elromlik.
Viszont minden ilyen manuális beállítás a garancia elvesztésével jár, szóval csak akkor csináld ha ez neked nem probléma vagy már egyébként is lejárt róla.
Keress normális munkahelyet
Ha nincs semmi bajod és beteg se vagy
Bármilyen segedmunkas már minimum keres 300k-t
Na de csak egy tipp te tudod
Ezt pedig inkább hagyd.