Az AMD nem támogatja a PCIe 4.0-t az X570-nél régebbi alaplapoknál
Az AMD nemrég felfedte, hogy a 3. generációs Ryzen processzorai PCIe 4.0-s támogatással fognak érkezni, amely nagyban megnöveli majd a grafikus kártyák és SSD-k sebességét.
A PCIe 4.0 az AMD új X570-es chipsetével válik majd elérhetővé. Korábban az AMD engedélyével a gyártók lehetőséget kaptak új BIOS frissítések kiadására, amelynek köszönhetően az újabb funkciókat a régebbi termékeik is támogatták. Úgy tűnik, most nem ez lesz a helyzet. Technikailag megoldható lenne, hogy néhány régebbi modell is támogassa a PCIe 4.0-t (főleg az X470 és x370 chipsetek esetében), de mivel nem mindegyik termék tesz eleget a követelményeknek, így az AMD nem engedélyezi az erre irányuló BIOS frissítéseket. A cég pedig jelenleg azon dolgozik partnereivel, hogy eltávolítsák a PCIe 4.0 támogatását a régebbi lapok véglegesített BIOS frissítéseiből.
Lényegében egy hibajavításnak is nevezhető az AMD lépése, mivel nem tudják garantálni a régebbi lapok esetében a PCIe 4.0 zökkenőmentes működését. A PCIe 4.0-val megduplázódik a sávszélesség, amelynek köszönhetően sokkal gyorsabb és rugalmasabb kommunikáció jön létre a CPU és a chipset között. Az átlagfelhasználókra az AMD döntése nem lesz túl nagy kihatással, hiszen a PCIe busz miatt jelenleg nem keletkezik bottleneck, ha például gamingről van szó.
Az első mondat kapásból teljesen félrevezető. Az SSD -k esetében még valamelyest helytálló a dolog (az már más kérdés, hogy a nagy sebesség nem feltétlenül lesz érezhető normál felhasználás esetén szimplán az egyéb hardveres vagy biológiai korlátok miatt), de a grafikus kártyáknál nagyon nem. A PCI-E 4.0 nem fogja hirtelen boostolni a VGA -t, csak szélesebb (gyorsabb) buszt ad neki a CPU -hoz és memóriához. Ha megjelennek az első PCI-E 4.0 VGA -k biztosan jönnek majd összehasonlító tesztek (akárcsak a 2.0 - 3.0 esetén), amiből megint kiderül, hogy ilyen szinten nem releváns a kérdés, lesz talán 5% különbség már ami a játékteljesítményt érinti. Ez idővel persze változik majd, mivel a magas szintű integrációt szimulálni akaró PC -nek mindig ez a busz volt a gyengéje és az új kontzolgenerációk még a maiaknál is erősebben építenek majd a heterogén felhasználásra.
Semmivel sem fogja megnövelni a sebességüket, ezt nehogy elhiggye valaki. Ez maximum azokat érinti, akik valamiféle profeszionális tevékenység kapcsán nvme ssdket szeretnének raidbe kötni. Ők meg biztos nem 20-30k Ft os korábbi szériás bevezető szintű lapokkal fognak próbálkozni.
Egyébként is, az AMD kompatibilitást igért 2020-ig, nem azt, hogy a régi lapokra rávarázsolódnak az új tulajdonságok. Aki a latest&greatest techet akarja az vegye meg a legújabb lapot. Akinek ez nem szükséges, az maradhat nyugodtan a réginél, ugyanúgy működni fog, mint eddig.
Mert a PCI-E 3.0 x4 sávszéless3ge 4GB\s. (ami 4.0 nál 8GB\s re nő)
Pl nemrég lett bejelentve a PCI-E 4.0 ás Corsair MP600 5GB/s olvasás 4GB/s írás szal a technológia megvan rá 😃
De ja alapbol nem lesz gyorsabb a gép tőle, azt ki is kell használni valaminek, csak a lehetoséget adja meg
És igen a 4.0 is menni fog régi kártyával meg fordítva, 3.0 nál ugyanettol féltek 😃
Nekem valami 3000/1500 körül van marketingelve az SSDm, de ezt is feleslegesnek érzem egy sima jó minőségű 500megás SATA SSD hez képest, mert sem a játékok, sem a windows, sem a consumer grade alkalmazások nem tudják kihasználni ezt a sebességet. Youtube tele van teszt vidikkel hogy SATA ról 10 sec a töltési idő NVME ről meg mondjuk 9és fél. hűha.
Vidikari amit bottleneckelne a 3.0x16 nem létezik, illetve én nem tudok róla, hogy létezne, szóval gyorsabb nem lesz a kártyája senkinek a 4.0 tól. Ez így eléggé megtévesztő kijelentés szerintem.
https://www.amd.com/en/chipsets/x570
Egy belépő-átlagos szintű B350 alaplap is támogatni fogja a ZEN+ (Ryzen 3000) procikat, szóval aki váltani akar annak ezzel nem lesz problémája. Csak BIOS update kell majd. Szerintem ez fontosabb hogy az új generációs processzorok is kompatibilisek lesznek, nekem ez fontosabb a PCIE 4.0-nál.
Aki meg ki akarja használni ezt a lehetőséget az úgyis megveszi majd ha megteheti, gondolom én.
hát azért ez nem így van, a 65W os procik jók lesznek bele, de a nagyobbak mellé komolyabb VRM kell. Attól még hogy a socket támogatva van a 3900X mellé én is fogok venni egy mellé illő lapot, ami nem olvad el alatta. 105W ra becsli az AMD a legtöbb procit, de azt tudjuk hogy ez csak egy marketing szám, meg minden chipnek más a feszültség karakterisztikája, így nem lehet előre tudni hogy a magasabb frekvenciákon mennyire fog megnőni a szükséges feszültség illetve a fogyasztás. Azt meg egy gagyi 4 fázisú VRM tuti nem fogja megfelelően kiszolgálni.
"Akinek elég a DDR4".. DDR3 mellett sem érzem magam lemaradva.. 😃
Minek venne valaki újat a DDR5 miatt? Én még mindig DDR3-at használok. Gondolom a 4 is elég lesz még egy ideig. Ez pedig merőben más, mint az Intel esete. Az Intelnél azért is új lapot kellett venni, amiért amúgy nem kellett volna. A PCI-E támogatás megint más tészta. A régebbi lapokat egyszerűen nem erre tervezték. Ha valami gáz lenne velük, akkor pedig úgy is az lenne, hogy fos AMD, mert nem meg a 4.0 rendesen. Jónak látták ezt megelőzni ezzel a lépéssel, ami szerintem teljesen logikus. Ettől még a 300-as és 400-as lapokba bele fognak menni az új Ryzen CPU-k. Na Intelnél ez nincs így. Erre szokták ezt mondani, nem pedig a PCI-E-ra... ne keverd és ferdíts.
Valakinek az fáj ha nem a legmodernebb dolgokat használja vagy nem értem.
Ha neki elég teljesítmény mindegy hogy 1 vagy 10 éves
Aztán hogy elromalanak vagy sem az jó kérdés 😃
Csak itt úgy kezelik az AMD-s győzelmet. mintha annyit számítana az az előrelépés... És annyira ki kéne használni.. amikor most jutott a 2 fél egyenlő erősséghez... tesztek szerint 😉
Az pedig ugye továbbra is nagyon fontos, hogy mire és hogyan használja az ember a gépet, FHD és 4K között például hatralmas nagy a szakadék, a legtöbbeknél nem lételem a 144Hz, így ha az adott ember megelégszik mondjuk FHD 30 - 50 FPS -sel, akkor egy filléres géppel is elég jól el tud játszani.
Szóval nem vitatom én, hogy az AMD ilyen szempontból praktikusabb stratégiát képvisel, de szerintem ez a dolog jelen formájában nagyon túl van lihegve.
A 6-7 generációs lapok már nem fogadják hivatalosan a 8-9 generációs CPU-kat.
Egy B350 deszka meg befogadja a Zen 3000 bios frissités után, azért nem ugyan az a kettő.
A DDR5 még fényévekre van attól, hogy egy átlag felhasználó (értsd nem power user vagy megszállott) gépébe bekerüljön.