FlatOut játékteszt
Verseny? Dehogy… DERBY!
A FlatOut széria első része nagy sikert aratott, de ez a későbbiek közül nem mindegyikről mondható el. A finn gyártó - Bugbear Entertainment – 2004-ben tette közzé kincsét Windows, PS2 és XBOX platformokra. A játékban a Diesel Engine motor dolgozik, ami rendesen teszi a dolgát. Ezt igazolja a játékban megtalálható ragdoll, azaz rongybaba-szimuláció, és a fejlett fizika. Továbbá a szimulátor többjátékos lehetőségeket is tartalmaz, ami egy versenyzős játékban igencsak fontos szempont. A továbbiakban közelebbről is bemutatom nektek a játékot, és próbálom meggyőzni azokat, akik még nem próbálták ezt a sorozatot. (Léteznek ilyenek?)
A játék indítása, és a profil létrehozása után a főmenü fogad minket, amivel az égadta világon semmi baj sincs. Tartalmazza a legfőbb beállításokat (grafika, hang, vezérlés…), így ezzel nem is kell sokat foglalkozni, inkább belevethetjük magunkat a versenyzés sűrűjébe. Játékmódok közt ott van természetesen a karrier, mely 3 szintből áll (bronz, ezüst, arany), ezeken belül rengeteg pályát találunk, célunk egyszerű, nyerjük meg az arany kupát. Miközben ezeket a versenyeket teljesítjük, fejleszthetjük kocsinkat, vagy ezzel mit sem törődve vehetünk egy „újat”. A tuningolás elég bőkezűre sikeredett, rengeteg alkatrész vár minket a roncstelepen, hogy azokat beleszereljük négykeréken guruló, motorral ellátott tákolmányunkba. Fejleszthetjük a kocsink vázát, kerekeit, motorját, felfüggesztését, de természetesen szerelhetünk bele nitrót is, ami jelentősen megnöveli végsebességünket és gyorsulásunkat. Ha viszont nem szeretnénk előre haladni, csak egyszerűen versenyezni párat, akkor a gyors verseny számunkra a legjobb választás, ahol az eddig feloldott kocsik és pályák közül válogathatunk. Bónuszpályákból sem szűkölködünk, ugyanis játszhatunk Darts-ot, Bowling-ot, vagy a játékhoz megszokott Derby-t és még sok egyebet karakterünket nem kímélve.
A játékmenet
A pályák elég változatosra sikeredtek, versenyezhetünk murvás, betonozott, vagy jeges pályákon is. Ezeken a típusokon jelentősen érzékelhetjük a kocsink tapadásának változatosságát, ugyanis míg betonon, mintha oda lennénk ragasztva, addig a - törvényeknek megfelelően – a tükörsima jégen úgy lesodródnánk az útról, hogy annak következményeit a való életbe még az ellenségünknek se kívánnánk. De az útról letérve akár jól is járhatunk, mert találunk bőven felborítható, széttörhető dolgokat, amik közül egyesek akár egy teljes csík nitrót is adhatnak, aminek segítségével akár több helyezést is javíthatunk. Bár az ellenfelekkel való ütközés is ad plusz löketet az N2O-nak köszönhetően, azért nem olyan jelentős mennyiséggel lát el minket. Inkább próbáljuk őket leszorítani az út szélére, ahol jó nagyokat repülhetnek, és érezhetik a „szabadság” illatát a ragdoll-nak hála. De vigyázzunk jó szándékunk közben, mert akár mi is repülhetünk több métert akár egy bójától is, és könnyen a vízben, vagy a fák tövében találhatjuk magunkat. Mindezeket figyelembe véve megállapítható, hogy a FlatOut világa tárt karokkal fogad minket, és a készítők rengeteg dologra odafigyeltek, hogy játékunkat még szórakoztatóbbá tegyék. Ha leróttuk köreinket, és beértünk a célba, akkor egy táblázat után megtekinthetjük az egész futam visszajátszását, melyek során újra szitkozódhatunk, vagy ezzel ellentétben, nevethetjük ki ellenfeleink szerencsétlenségeit.
A grafika és a hangok
Ez az a pont, ahol a játék szintén nagyon odatette magát, ugyanis 2004-ben szebb grafikát nem igazán lehetett volna elképzelni. A textúrák részletessége, a modellek kidolgozottsága is azt mutatja, hogy a fejlesztő cég időt nem sajnálva dolgozott vele. Ugyan a távoli tájak nem a legszebbek, de ezeket figyelembe nem véve, nagyon szép látvány tárulkozik elénk. A zenék rendben vannak, kategória szerint inkább a Rock felé hajlott a választás, ugyanis ez a műfaj passzol bele ebbe a vad, ’törjünk össze mindenkit’ felfogású játékmenetbe. A hangokkal sincs baj, a kocsik motorjai választékosan dübörögnek, ami azért figyelemre méltó, azt figyelembe véve, hogy a játékban több mint 10-15 kocsi van.
Negatívum(ok)
Nem tudom, kinek tűnt fel, hogy eddig igazából semmi negatívumot nem mondtam a játékról. Ez azért van, mert szerintem nem is igen van benne. Talán az egyedüli, ami engem néha zavart, hogy a ragdoll túl érzékenyre sikeredett (talán ez csak azért van, mert a játékosoknak eszük ágába nem volt bekötni a biztonsági övet?!).
Pozitívumok és negatívumok
+ a kocsik és a pályák széles választéka
+ szép grafika, játékba illő zenék
+ az egyedisége
(-) a ragdoll érzékenysége
Értékelés
Játékélmény: 9/10
Lehetőségek: 9/10
Grafika: 9/10
Hangok, zenék: 9/10
ÖSSZESSÉGÉBEN: 9/10
Végszó
A játék nagyon ott volt, és talán most is ott van műfajának legjobbjai közt. Igaz, jelentek meg azóta újabb részek is, amik szintén elég jóra sikeredtek (FlatOut 2), de engem ez a rész annyira magával ragadott, hogy még a mai napokban is előveszem egy kis játékra!
Műfaj:
Fejlesztő: Bugbear Entertainment
Kösz! 😃
Köszönöm! 😃
Hát ja, már ha saját teszt, akkor a képek is azok legyenek. 😀
Kösz! 😃
Köszi! 😀 Hát nekem is a kedvenceim között van. 😃
Köszönöm! 😃
Hát erről a játékról még nem hallottam, vagy csak nem ugrik be, majd utánanézek. 😀
Egyébként köszi! 😃
FreddyD
Köszi! 😀 Na ugye? 😃
a játék nekem is megvan és csak-csak előveszem néha 😀
Ezek szerint már működnek a BB kódok a tesztírásnál is? Jó tudni.