Nagy befektetésre készül a TSMC a chiphiány leküzdése érdekében
Március végén az Intel bejelentette, hogy 2023-ban érkeznek a Meteor Lake CPU-k, illetve elárulták azt is, hogy a kialakult hiány miatt 20 milliárd dollárt fognak új félvezető gyárakba fektetni. Úgy tűnik, a TSMC még ennél is nagyobb beruházásra készül: 100 milliárd dollár ráfordításával próbálnak majd javítani a globális chiphiányon.
A TSMC a következő három év leforgása alatt 100 milliárd dollárt fektet majd a félvezető gyárak kapacitásának megnövelésébe, illetve új technológiák kutatásába és fejlesztésébe. Az elmúlt évben a TSMC gyárai teljes bevetéssel működtek, de még így is rengeteg megrendelő szeretett volna többet fizetni nekik további gyártósorokért. A TSMC olyan nagy nevekkel működik együtt, mint az AMD, az Nvidia, a Qualcomm vagy az Apple.
Sokan nem tudják, de a chiphiány sok iparágra kihatással van. A PC-s hardverek, okostelefonok és konzolok mellett például az autógyártást és a modern háztartási cikkeket (például hűtőszekrények és mosógépek) is érinti a probléma.
És ebben a korona vírusos időszakban még jobban ígaz. Mindenbe kell a processzor, és lassan az ember elfelejt még gondolkodni is. A társaségi élet meg a technika fejlődéssével szép lassan a homályba feled.
AMD-TSMC kapcsolat létfontoságú, mert az intel is bérgyártan fog.
A TSMC érdeke hogy az AMD életben maradjon! 😃
Nővekedik a kapacítás, de az még pár év mire ennek hatását mi élvezni fogjuk.
Remélem a többi gyártó is felzárkózik valamennyire.
Azt sajnos kizártnak tartom, hogy más gyárak képesek lennének felzárkózni. 😞 Másoknál nincs keret ekkora beruházásra... Ami valamennyire a tsmc sara is, hiszen elcsakliztak minden gyártást mások elől, még akkor, amikor a többiek nem voltak lemaradva tőlük technológiában. Kiharcolták az egyeduralmat, de ez lett az ára...
Ha nem tévedek 10 nm (vagy talán 8 nm, nem emlékszem most pontosan) alatt csak a tsmc tud alkatrészt gyártani.
Ez nem igazán így zajlott. A dolog ott kezdődik, hogy egy ideje már minden egyes gyártástechnológiai lépcső meglépése borzasztó drága, így a legtöbb chipgyártó nem is tervezte be. A TSMC -nél így felhalmozódtak a megrendelések. Az ismert körülményekből kialakult többletigényt pedig egy gyártó egy gyártósorral képtelen kielégíteni.
Én úgy sejtem, hogy a 7nm még nagyon sokáig velünk lesz a kisebb csíkszélességek mellett, hogy fedezhető legyen a piaci kereslet. Ami annyira nem is nagy baj, mert legalább behozható lesz a több éves kimaradás.
Képesek lennének, de nincs rá tőkéjük. A kérdés az, hogy mikor jut eszébe egy befektetői csoportnak felkarolni egy chipgyártót.
A Samsung naprakész és nem is tervezi feladni a "harcot", ami nem is harc, mert ők a saját termékeik mellett szabadon lévő kapacitást bocsájtják áruba.