A 2 nm-es gyártási folyamat kifejlesztésére tér át a TSMC
Mostanra már köztudott, hogy a harmadik generációs AMD Ryzen processzorok és a Navi grafikus kártyák mind 7 nm-es gyártási technológiával készültek.
Az AMD Ryzen 3000, Ryzen 4000, Navi és Qualcomm szériái 7 nm-es gyártási technológiával készülnek. Az AMD Zen 4 platform, amely 2021-ben érkezik, pedig már az 5 nm-es architektúrára vált át. A TSMC jelenlegi tervei alapján az 5 nm-es termékeik tömeggyártására idén fog sor kerülni, amelyet a 3 nm követ majd 2022-ben, és állítólag a cég már a 2 nm-es technológia kidolgozását is tervezi, legalábbis a DigiTimes értesülése alapján.
Mindenképpen érdekes lesz majd látni, hogy mire lesznek képesek a jövőbeli processzorok egy ilyen nagy fejlődés után, de már az 5 nm is sokakat lázba hoz, hiszen néhány évvel ezelőtt még a 7 nm-es processzorok láttán is sokaknak leesett az álla. A 2 nm mindenképpen jó pár évre van még, és ki tudja, mikor láthatjuk majd az első ilyen fogyasztói termékeket.
a 2nm es technológiával már simán eltudom képzelni hogy kiadjanak egy teljes értékű win 10 et futtató telót amin pc játékokat lehet játszani.
pc nél már biztos lesznek akár még 128 meg 256 és 512 magos procik is, csak olyan árban hogy azt még egy havi fél milla forintot kereső személy sem tudja majd megfizetni.
Az első teljesen értékű PC -m (hangkártyával és VESA VGA -val) 1.000 nm -es volt.
Az első Windows 95 -öt futtató gépem procija 650 nm -es volt.
Az első saját pénzből vásárolt PC -m procija már 180 nm -es volt. Akkor ezt még 0,18 mikronnak mondták a sajtóban is.
A gép, aminél ülök 22 nm -es procival dolgozik és futtatja a legújabb címeket megfelelő sebességgel.
Nem minden a csíkszélesség, sokkal inkább a technológiák összeegyeztetése. Nem akarom egymáshoz állítani a saját procimat egy 7nm -es hat magos Ryzen -nel, mert elvérzik. De négy éve szolgál kiválóan és sosem bántam meg, hogy megvettem és nem is tervezem a cseréjét, legfeljebb házon belül használtan.
__
Nekem is az volt az első.
Aztán jött a Athlon 2100+ ,
majd MSI GX630-al AMD Turion X2 Ultra ZM-80,
utána FX-6100 (örültem neki mint majom a...) ,
aztán FX-8370E, aztán most van ez ami van, de ezt még 4-5 évig biztos nyúzom.
A következő egy Ryzen 7 3800X lett volna, csak aztán úgy hozta az élet hogy asztali helyett egy laptopot kellett vennem, így maradt az i7-es vonal. De ahogy elnézem az AMD ténykedését, a következő asztali valószinűleg akkor is egy AMD proci lesz.
Kar volt a uj szeria előtt benyőgniük ezt... Nagyon jó hogy most mar prociba is az a menő mint mobiloknàl... 2év alatt a procid leértékelődik a francba majd... 2nm en meg majd vakarjàk a fejüket.. hogy bazzeg hova fejlesszük tovàbb..
Utàna màr csak szerves Quantum gépek lesznek..
Konzolokról nem beszélve hogy be.... őket.. 2 év alatt keves lesz a kraft bennük. 😲
Tényleg jól kicseszett magával az AMD, gepigeny.hu-ról a MaximumJáték nem fog 4. gen ryzent venni, indulhat a csődeljárás. Mesélsz amúgy arról hogy milyen úgy élni hogy azért veszel dolgokat mert nem tudsz létezni anélkül hogy nem a legújabb lenne, ahelyett hogy azt tartanád szem előtt hogy mire van szükséged?
A jelenlegi PC-s hardvereket megvizsgálva amúgy a te logikád szerint a mostani konzoloknak sem szabadna semmit elfuttatniuk, és lám mégis. Biztos fekete mágia van a háttérben ugye? Ja nem, csak a konzolokban található fix hardverkörnyezetre ezerszer könnyebb optimalizálni mint PC-re.
Ez egy szép állom.. de a gyárakat 1év alatt átalakitani.. miközbe gyártanak is benne.. elég nehézkes..
És valószinü, hogy Intel idegesitése miatt csinálják az egészet. 😀 A Személyeskedésedet meg leszarom.
"Azért veszem amiért más a kocsikat cserélgeti" Hobby
Látom ismét önmagadat adtad és feljöttél vadászin, merte nem tudsz létezni ezen húzásaid nélkül. MaximumGame-et legalább 14 éve ismerem személyesen és a legjobb barátaim között tartom számon (lehet rá számítani bármiben, minden körülmények között). Egyáltalán nem olyan ember amilyenek te itt diagnosztizáltad önkényesen egy komment alapján. Jó lenne, ha visszavennél egy csöppet, vagy lapozz tovább a következő cikkre.
Személyeskedés az más téma, de ezen az oldalon előszeretettel művelik 😊
Én speciel nagy eséllyel ugyan úgy váltok majd 4000-re mint majd később az 5000-es szériára. Nem üti ki egymást a kettő, minimális a ráfizetés valszeg.
15 éve meg még a 130nm-es Northwoodot nyüstöltük...vagyis már aki. Nekem akkor 350nm-es Cyrix volt 😊
Nekem a legelső az egy E4500 volt csak, tiédhez képest jóval fiatalabb 65nm-es, igazából elvoltam vele, csak aztán bevonzott az dolog 😶
10. generáció még ugyan úgy 14nm-en fog futni, 11.-nél lehet arra számítani, hogy lejjebb mennek desktop vonalon is.
Szerk.: link [LINK]
Várom mit fog felmutatni az Intel 7nm-en, valamint a későbbi kiaknázásokkal/reszelgetésekkel meddig akarnak majd elmenni. Bár nem hiszem, hogy úgy elhúznák mint a 14nm-t, pláne hogy jelenleg van mellettük egy elég komoly kompetitor architektúra.
A fejlődés ritmusa most csak és kizárólag az AMD miatt gyorsult fel, de hidd el, ennyire közel a fizikai korlátokhoz nem lesz pikk pakk átállás. Az pedig, hogy a proci elértéktelenedik teljesen nevetséges. Sosem volt még ennyire hosszú életű egy processzor, mint manapság. Azt hiszed, hogy három év múlva filléres konzumer 32 magos procikkal fogunk operálni? Akkor nagyot tévedsz, ennyire nem fogunk nagyot ugrani előre.
Ez tény hogy fejlesztenek, és minden évben jön proci... de itt generáció váltást irnak 2 év alatt kurva nagyot.
Vagy hazudnak, vagy saját maguk ellen beszélnek.
Nem kell világmegváltásra várni első körön.
Egyébként a legdurvább az, hogy ez még mindig fotolitográfia.
én már alig várom, hogy 20nmes alaplap és 1nm-es proci, a többi elfér rajta, ram, vidikari, csatlakozók 😆 stb 😃D:😃😃😃😃 bocsi nem lehetett kihagyni.