3800 PS4 konzollal bányásztak egy illegális ukrán kriptofarmon
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat csütörtöki jelentésében felfedte, hogy az ukrán hatóságok Vinnicja városában lecsaptak egy illegálisan működő kriptofarmra. A tettesek egy régi raktárépületet használtak, és észrevétlenül rákapcsolódtak a város elektromos hálózatára, hogy kriptovalutát bányászhassanak.
Az ukrán hatóságok állítólag körülbelül 5000 hardvert foglaltak le, köztük 500 grafikus kártyát, 50 processzort és 3800 PlayStation 4 konzolt. Ami ebben a történetben a legérdekesebb, az a helyszínen talált közel 4000 darab PlayStation 4 konzol, melyeket állítólag bányászatra használtak. Ugyebár egyáltalán nem meglepő a processzorok és grafikus kártyák megléte, viszont a PS4 konzolok eléggé kilógnak a sorból.
A hatósági képeken tisztán láthatók az említett konzolok, melyeket látszólag az internetre csatlakoztattak. Nem ez az első ilyen eset, viszont még semmilyen konkrét bizonyíték sincs arról, hogy a gaming konzolok is tökéletesen alkalmasak a kriptovaluta bányászatra. Például már a Game Boy esetében is megtalálták a megoldást, hogy alkalmas legyen Bitcoin bányászatra - még ha egyáltalán nem is hatékony megoldás -, szóval ebből kiindulva valószínűleg az ukrán bányászoknak is sikerült ez a PS4 konzolokkal.
A PS4-re 8GB GDDR5 memória (5,5 Gbps), 256 bites memória interfész és 176 Gbps sávszélesség jellemző, míg a PS4 Pro konzol memóriája már 6,8 Gbps-re képes, melynek sávszélessége 217,6 Gbps. Összehasonlításképpen az egyik legjobb bányászkártya, az RX 580 memória áteresztőképessége 256 Gbps, tehát elméletben a PS4 Pro megközelítheti az RX 580 Ethereum-bányász teljesítményét.
Természetesen grafikus kártya vagy ASIC használata sokkal hatékonyabb, viszont jelen esetben a bányászok lopták az áramot, így azt nem kellett belekalkulálniuk a kiadásaikba.
Ezeket általában megsemmisítésre ítélik. Akik közel vannak a tűzhöz kilopnak néhány darabot, esetleg néhány százat, de a nagy része megy a zúzdába. Akárcsak a csempészáru.
Ez komoly?
Az igazi vesztes a környezet és a megkárosított áramszolgáltató.
Azért az se lehetett semmi mikor az ötlet megszületett és elhatározták, hogy beszereznek hozzá "pár" db konzolt.
Annak talán lenne létjoga, hogy a használt piacról felvásárolják ezeket, elodázva a megsemmisítésüket. 1-2 évig még lehet elketyegnek valamely bányában.
Azért az áramszolgáltató jó eséllyel megkérdezi hogy ugyanmár egy magánházban/üres raktárban mitől lett hirtelen ekkora áramfogyasztás. Ha semmi nem indokolja (pl ipari tevékenység) akkor valaki lopja az áramot, ez meg a raktártulaj elemi érdeke hogy erre fény derüljön.