Spectre-szerű sebezhetőség jellemzi a Ryzen 5000-es CPU-kat
Az AMD Ryzen 5000-es processzorok az új Zen 3-as dizájnnal készültek, amelynél több különböző technikával próbálták elérni a lehető legjobb teljesítményt. Ilyen például a PSF (Predictive Store Forwarding), mely az AMD leírása szerint egy hardveralapú, mikroarchitekturális optimalizáció, amely a kód lefuttatásának teljesítményén javít azzal, hogy megjósolja a load és a store közötti függőségeket.
Ahogy a Spectre, ezt a funkciót könnyen kihasználhatják, mellyel sebezhetőség alakulhat ki az új processzoroknál. Minden dizájnnak megvannak az előnyei és a hátrányai egyaránt. Sajnos az ilyen jellegű folyamatok sokkal komolyabb problémákhoz is vezethetnek, ezért jó hírnek számít, hogy mielőtt még bármiféle komolyabb gondot okozott volna, maga az AMD hívta rá fel a figyelmünket.
A PSF általában pontos, de néha könnyen mellélőhet, és pontosan ezek az applikációk azok, amelyek veszélynek vannak kitéve. A load és store közötti függőség pontatlan megjóslása sebezhetőséghez vezethet a Spectre v4-hez hasonlóan.
A későbbi problémák elkerülése érdekében a funkciót kikapcsolhatjuk. A Phoronix elvégzett néhány tesztet Linuxon, és ezek alapján ez a lépés mindössze 0,5-1%-kal van hatással a teljesítményre. Természetesen nincs ok az aggodalomra, hiszen az egyszerű felhasználókat az ilyen jellegű sebezhetőségek nem igazán érintik.