Nem készülhet el a Knights of the Old Republic remake
2016-ban egy kis indie csapat belevágott az egyik legnépszerűbb Star Wars klasszikus, a Knights of the Old Republic felújításába. A remake az Apeiron nevet kapta és a csapat a teljes játékot az Unreal Engine 4-be szerette volna átültetni, de a Lucasfilm közbeavatkozásának köszönhetően sajnos nem készülhet el a játék remake-je.
A Poem Studios által készített felújított verzióban egy teljesen új, modern standardokat kielégítő grafikát tártak volna a rajongók elé. Új karaktermodellek, bolygók és még sok más már elkészült, ellenben mivel a projektet leállították, egyelőre nem tudjuk, mi lesz ezeknek a sorsa. A csapat hetente streamelt, valamint rendszeresen új YouTube videókat is közzétett, amelyekben bemutatták, milyen ütemben haladnak.
A csapat vezetője, Taylor Trotter bejelentette, hogy a Lucasfilm egy, a projekt leállítására felszólító levelet küldött számára, ennek köszönhetően pedig búcsút inthetünk a projektnek. A levélben felszólítják őket, hogy semmisítsék meg az összes projekthez kapcsolódó kódot, valamint távolítsák el az összes Star Wars és KOTOR tartalmat a különböző oldalaikról.
Műfaj: Szerepjáték
Fejlesztő: BioWare
Szintén más kérdés hogy ehhez is engedélyek és komoly szerződések kellenek, amiket a jogtulajdonos nem biztos hogy vállal. Kockázatokkal tele lenne egy ilyen projekt:
Külsős "csapat", rajongók aki ki tudja mikor sokallnak be, bizonytalan időre készülnek el, kétséges minőséggel dolgoznak, ha meg egy managementet raksz föléjük akkor az beleszól és súrlódások lesznek.
Nem sok cég vállalna be egy ilyen projektet, mert ha bukta, az ő nevüket sérti, lásd Bioware és Mass Effect Andromeda esete. Igaz ott nem rajongók készítették, de a bukta a Bioware márkát sértette, nem is kicsit.
Ilyen jellegű projekteket csak egy módon lehetne készíteni: jogtulajdonos engedélye után. Nem nyúlok egy IP-hez ha nincsenek nálam a megfelelő engedélyek hozzá, mert ezzel megsértem a jogtulajdonos jogait, aminek következményei lesznek. Ez ilyen egyszerű.
Másik megoldás az lenne hogy egy adott játékot úgy fejlesztenének hogy vállalják: 5-10 év múlva lesz biztosan lesz grafikai ráncfelvarrás és az akkori oprendszerekkel is rendben fog üzemelni. Akár egy long term servicing branch "szerződéssel"/kiegészítéssel/szolgáltatással is megvásárolható lenne az adott termék mely így drágább lehet ugyan (pl +25-50% ár), de kötné a fejlesztőt-kiadót. Idő közbeni csőd esetén az online vásárlók elsőként lennének kártalanítva a különbözet visszatérítése + kamat párossal.
Piaci rés?
Számos olyan régi játék van amit többször is meg "kellett"/lehetett vásárolni, mert vagy grafikai változást vagy oprendszer támogatást hoztak.
Pl.: az első C&C.
- kijött dosos környezetben akkori VGA grafikával 1995 körül, majd
- kijött SVGA grafikával és win95 támogatással, később
- kiadták windows 7-re is a First Decade részeként, most
- Originen fent van az Ultimate pack, ami a 64 bites oprendszereket is támogatja.
Sajnos a jogi dolgok mérfökdekkel messze vannak attól hogy ilyen egyszerű lenne megoldást találni bármelyik érintett félnek. Függetlenül attól hogy egy tényleg olyan cégnél van amilyen, azért a mod gárda sem feltétlenül örülne ha egyszer csak azt a levelet kapják hogy az ő saját erőforrásukból felépített projektükből, amit ingyen osztottak meg volna a közosséggel, mostantól egy olyan cég fog profitálni.
Egyetértek mindenképpen abban hogy az ilyen hírektől elég keserű ízt tud az ember érezni a szájában, és az céget sem kell feltétlenül sajnálni, de túl sok jogi dolog befolyásolja az egészet hogy megérje egy közös megoldást találni, vagy hogy az adott cég még "időben lelőhesse a projectet".
Nincs wifi vagy 3-4-5-x G a budin? Ejnye, mit olvasgatsz akkor? Légfrissítő használati leírását? 😃
Aki akart volna vele játszani az vagy megveszi a játékot (az IP tulaja kapja a pénzt), vagy letorrentezi, mert modként funkcionált volna.
KotOR2 Restored Content Mod meg akkor ennyiből szintén zenész, vagy nem?
IP tulajnak a minőségre is kellene figyelnie és egy külsős csapatra nincsenek nagyon ráhatással mit és hogyan csináljanak, hiszen semmi sem köti őket össze, max annyi hogy az egyik IP-jét a másik engedély nélkül elkezdte használni.
- te írsz egy könyvet, kapod érte a pénzed
- más, fogja azt a könyvet és újra írja, az engedélyed nélkül, majd eladja
- te pedig hagyod mert olyan régen írtad, hogy ráfért egy aktualizálás már, és semmit nem kapsz érte
Nem hinném, és nem az elkurvulás miatt, hanem mert védeni akarod a saját termékedet.
DE:
- mivel a fenti incidensből láttad hogy lenne igény egy felújított regényre, elgondolkozhatsz rajta hogy nekiállsz, és megcsinálod te. Történetet, szereplőket, kapcsolatokat nem kell kitalálni, már készen vannak, csak aktualizálni.
Persze kismillió lehetőség van egy univerzumban, pláne hogy nincs róla egységes összefoglaló, mi hol van, mi is lehet benne és mi nem, de valahol kötni kell az ismert világhoz különben a kutyát sem érdekelné.
A gond részben az, hogy az EA nem tudott mit kezdeni az SW címmel. Mondjuk szerintem nem is baj hogy nem jöttek tucatjátékok az új SW filmekkel párhuzamosan, mint annak idején az SW 1 korában. Mennyi játék is készült belőle? Phantom Menace, Racer, Starfighter, Pit Droids, Lego SW 1-3, és volt még egy age of empirehez hasonló SW rts. Ezekből talán kettő az ami a mai napig emlékezetes, pedig 18 éve kerültek a polcokra.
Szép elgondolás, de a cég is érthető, hogy védi a saját márkáját. Más kérdés hogy azzal a márkával hogy bánik a jogtulajdonos.