Az IBM bejelentette a világ első 2 nm-es chiptechnológiáját
Az IBM leleplezte a világ első olyan chipjét, amely 2 nm-es nanolap-technológiát használ. Az új 2 nm-es dizájnnak köszönhetően jelentős fejlődésre számíthatunk teljesítmény és hatékonyság szempontjából egyaránt.
Az IBM új chipje 50 milliárd tranzisztornak ad helyet. Állítólag 45%-kal jobb teljesítményre lesz képes, és 75%-kal kevesebb energiát fogyaszt a jelenlegi 7 nm-es chipekhez képest. Az IBM bejelentésében kiemelte, hogy a 2 nm-es chipek megnégyszerezik a mobiltelefonok akkumulátorának élettartamát; csökkentik az adatközpontok karbonlábnyomát; jelentősen felgyorsítják majd a laptopok különböző funkcióit, és hozzájárulnak az önvezető autók fejlődéséhez, hogy gyorsabban felismerjék az objektumokat, illetve felgyorsítsák azok reakció idejét.
Az IBM volt egyébként az, aki előállt a világ első 7 nm-es és 5 nm-es technológiájával, szóval ezt a trendet folytatva most is egy újabb nagy áttörést értek el a chipgyártásban.
De jó írány 😃
Így haladunk el képzelni se tudom lassan mi lesz 10-20 év múlva...
Már a kettő is az alsó határon van, egy bizonyos anyagvastagság alatt a tranzisztor nem képes meggátolni az elektron áthaladását, ez a határ 1-3nm, itt már belép Quantum tunnelling jelenség és gyakorlatilag a tranzisztor megszűnik tranzisztorként működni. Ezt a határt nem lehet lejebb vinni, a jelenlegi technológiának ez a fizikai határa. A következő lépcsőfok a quantum számítógép de az már egy egészszen más elven működik, és nemhiszem, hogy ez lesz az általános a mindennapi életben. A következő évtizedekben legalábbis biztosan nem.