Kalandok Nikola Tesla elméjében
Az indie játékok piaca az utóbbi években soha nem látott mértékben fellendült, hála a számos lehetőségnek, melyekkel az ilyen kisebb projektek támogatásra lelhetnek, akár a lelkes rajongók keze által. A Storm in a Teacup kis csapata is indie fejlesztőnek mondható, és második lényegesebb alkotásukról, a Close to the Sun-ról ejtünk ma egy pár szót.
A 2019 májusában megjelent játék egésze egy steampunk környezetben, egészen pontosan az 1890-es évek vége felé játszódik egy mérhetetlenül hatalmas hajón, a Helioson. A hajót nem kisebb koponya, mint maga Nikola Tesla alkotta meg annak céljából, hogy fedélzetére gyűjtse az ismert világ legnagyobb tudósait. A tudósokkal aztán mindenféle kutatási projekteken dolgozott, az életet megkönnyítő eszközök kifejlesztésétől egészen az időutazásig, mely fontos szerepet kap magában a történetben is. Tesla minden vágya az volt, hogy legyőzze a tudományos haladásban legfőbb korabeli riválisát, Thomas Edisont, kinek neve többek között a tartósan használható szénszálas izzó feltalálása miatt lehet ismerős. A Helios projekt jó úton haladt a világhírnév felé, újságok százai hozták le címlapon a rengeteg tudós összegyűlését egy helyre, hogy a világ megváltásán dolgozzanak. Azonban egyszer csak egy felfedezés balul sül el, és a hajó fedélzetén tartózkodó csaknem összes embert brutális módon kivégzik. Még az esemény előtt kap levelet nővérétől főhősünk, Rose Archer, hogy azonnali hatállyal el kell jönnie neki is a hajóra, mivel valami nagy dolog van készülőben. Rose elfogadja a meghívást, és kíváncsiságtól vezérelve belevág élete legizgalmasabb kalandjába. Nem sejti azonban, hogy mire odaér, a hajón a már fentebb említett állapotok fogadják. Rose azonnal hozzálát kideríteni, mi is történt a messze saját korát megelőző hajómonstrum fedélzetén, valamint hogy felkutassa nővérét, Ada-t. Itt kezdődik hát történetünk.
A játék egésze 10 fejezetre van felosztva, melyek mindegyike nagyjából 15-30 perc alatt végigjátszható. Alapvetően egy puzzle feladatokkal fűszerezett, csúnya szóval sétaszimulátorról van szó, lineáris játékmenettel, és viszonylag egyszerűen megoldható feladatokkal. A fejlesztők nem akarták túl nehéz feladatokkal terhelni a játékosokat, inkább azt szerették volna, ha a történetre tudnak figyelni. Amit jól tettek, hiszen a történet maga egész érdekesre sikerült, én legalábbis nemcsak a végére szerettem volna jutni, hanem az odáig vezető utat is élveztem. Egy, a Nikola Tesla által alkotott világban bolyongani kifejezetten élvezetes, kissé Bioshock hangulatot is árasztott magából a részletesen felépített környezet. Sajnos mivel lineáris a történet, így eléggé be van határolva, merre mehetünk, nem nyithatjuk ki azt az ajtót, amelyiket csak akarjuk, így a Bioshockénál kissé zártabb játékteret kapunk. Sem minijátékok, sem melléktevékenységek nem fogják elhúzni az időnket, csupán a sokfele megtalálható feljegyzések elolvasása vehet igénybe több időt, amelyek a világ, és a helyzet megismeréséhez kellhetnek jobbára.
A grafika kifejezetten igényes, szépen fel van építve a Helios minden egyes szeglete, már amelyikbe bepillantást nyerünk. Egyetlen egy kifejezetten rosszul optimalizált résszel találkoztam, ha abba az irányba fordultam, az fps számláló akár 20 alá is beeshetett, minden egyéb területen tartotta a stabil 60-at magas beállítások mellett. Az Unreal Engine 4 hajtja a játékot, emiatt talán nem is annyira meglepő, hogy egy időben ingyenesen lehetett beszerezni az Epic Games Store jóvoltából. Nagyon elvétve találkozunk csak 1-2 karakterrel, az idő java részében egyedül bolyongunk a helyiségek között, csupán rádiókapcsolatban állunk majd néhány személlyel. Ám amikor találkozunk is valakivel, sajnos azok az emberek nem igazán voltak kidolgozva különösképpen, lehet, hogy csak a játék grafikája miatt láttam így, ám szerintem itt arról van szó, hogy inkább a környezet hangsúlyosságára figyeltek jobban. Néha egy-egy üldözős jelenet is becsúszik ezek miatt a váratlan találkozások miatt, és véleményem szerint jót is tettek a játékmenetnek, nem tudunk túl sokáig belekényelmesedni a nyugodt felfedezgetésekbe.
A hangok és a zene jól alátámasztják a hangulatot, melyet a játék átadni kíván, alapvetően egy kísérteties, magányos zene szól a háttérben zongorával, és hegedűvel tarkítva, üldözéseknél, valamint az epikusabb pillanatoknál pedig felpörög annak rendje és módja szerint.
Mindennel együtt nagyjából csak 3, nagyon maximum 4 órát vesz igénybe a végigjátszás, így sajnos nagyon elcsépelni sem lehet a szót róla rövidsége miatt. A fejezetek jól elkülöníthetőek, mivel mindegyik külön főcímmel indul, miután a képernyő elsötétült egy-egy rész végén. A játékban további pozitívum, hogy alapból magyar nyelven is kijött, így akiknek nem annyira magabiztos az angol tudásuk, azok is nyugodtan belekezdhetnek, ha érdeklődnek a kor egyik legnagyobb tudós-feltalálójának elméje iránt.
Összefoglalásképp annyit mondanék, a játék nem akar sokat, viszont azt a keveset jól hozza, amire vállalkozott. Tesla örökségét hűen bemutatja, és egy egészen korrekt történetet prezentál elénk, melyet egyszer azért érdemesnek lehet tartani a végigjátszásra. Steamen 20 euróért adják, Epic Gamesen pedig nagyjából 7000 Ft az ára.
Műfaj:
Fejlesztő: Storm in a Teacup